The Scorecard: Part Two

August 9, 2005

ADARE MANOR

(Ladies): Thurs Open Scramble sponsored by Margaret and Ciaran O'Sullivan 1 B Naughton, M Hickey and N Fitzgibbon 61.6 nett, 2 Lady Captain Sheena, O Kirby and A Smyth (Limk) 62.1, 3 T Kenny, M Rogan and S Curran 63.5. Fixture: Thurs, Aug 18 Mary and Billy O'Sullivan sponsored semi-open.

ARDFERT

(Gents): Pat Meehan Sat/Sun Singles, 1 T Griffin (10) 45pts, 2 D Raggett (13) 43, Sec A D McMahon (4) 42, Sec B E O'Neill (20) 42, Sec C E Meehan (24) 41. Golfer of the Year standings to Aug 1, 1 G Carmody (16) 35pts, 2 M Galvin (18) 34, 3 E Meehan (16) 29, 4 J Stack (13) 27, M I Meehan (15) 27. Fixtures: Sat/Sun Singles sponsored by Kellihers Mill; Ongoing 9 Hole Re-entry; Open mixed scramble every Thurs at 6.45.

ATHENRY

(Gents): Sun Sean Boyle Memorial, 1 J Duffy (3) 64nett, 2 G Moroney (15) 64, 3 P Seery (20) 66, 4 T Rabbette (11) 66, 5 N Ivers (7) 68. Fixtures: Today Open Day, Sat/Sun President's Prize (Luke Glynn) Timesheets in Clubhouse.

ATHENRY

(Ladies): President's Prize 1 M Kindregan (9) 39pts, 2 P Leyden (18) 38, Gross G Gilligan (10) 26, 3 A McCarthy (18) 36, (CSS 36).

ATHY

(Gents): Sun Tom Manley Menswear Singles 1 J Hanley (4) 64nett, 2 J Kelly (16) 67, Gross P Ennis (3) 74, 3 T O'Callaghan (14) 67, (CSS 69).

BALLINASCORNEY

August Medal 1 T Meally (15) 60pts, 2 M Quinlan (27) 60, 3 D O'Brien (16) 63, Class 1 P Young (14) 64, Class 2 B Cruise (21) 64, Class 3 D Murray (24) 64; Midweek 1 F Devine (25) 6up, 2 F O'Mahony (12) 4up.

BALLINROBE

(Gents): Sat/Sun Lady Captain's Prize, 1 S Healy 44pts, 2 V Dooley 41, Gross J Lydon 36, 3 P Hynes 40, 1st 9 T Moran 20, 2nd 9 S Mulryan 21, Cat 1 C Finnerty 39, Cat 2 E McDermott 36, Cat 3 P Flaherty 33, (CSS 71).

BALLINROBE

(Ladies): Sun Lady Captain's Prize 27 holes, 1 T Mullin 105.5pts, 2 K Collier 107, Gross M Joyce 128, 3 C Darcy 107.5, 4 S Hunt 107.5, 5 F Burke 108.5, 6 H Ryan 109, 7 E Byrne 110, 8 N McHugh 110, Cat 1 R Dooley 111.5, Cat 2 B Regan 111, Cat 3 T Kelly 117, Best 18 A Gill 71, 1st 9 A O'Connor 35.5, 2nd 9 S Kane 35.5, 3rd 9 M Daly 33.5, Past Captain Beatrice Schalks 114.

BALLYBUNION

(Gents): Newcastlewest Exchange Day Sunday 1 A Daly (13) 42pts, 2 M O'Riordan (9) 42, 3 T Keane (18) 39, Gross JD Guiney (2) 36, 4 M Henigan (20) 39, 5 M Casey (10) 38; Newcastlewest Exchange Day Sunday 1 S Henigan (16) M Morkan (26) N McKeon (34) 86pts, 2 AM Carroll (20) P Lydon (34) P O'Connor (36) 82, 3 M Groarke (26) M Stack (29) R Boch (33) 78; Sat sponsored by J Nolan 1 O Boyle (26) 34pts, 2 M Horgan (23) 31, N Quaid (11) 15, 3 M Scannell (23) 28, 4 AM Carroll (20) 28, 5 R McCarthy (21) 27, 6 C Hurley (20) 25, front 9 AM Sexton (29) 18, Back 9 C Quinlivan (33) 10; Seniors M Stack; members weeks Fourball Saturday Old Course 1 E Molyneaux (33), M O'Callaghan (24) 45pts, 2 M Kelly (36), I McKenna (31) 39, 3 L Griffin (20) A O'Keeffe (20) 35; Fourball Saturday Old Course 1 G Linnane (9) J Eggleston (14) 46pts, 2 J McCormack (5) T Keane (19) 43, 3 P Harnett (15) J Hogan (12) 42, Members Week Monday Cashen Course 3 Ball Mixed Scramble 1 S Henigan (16), G Quinlivan (15) P McLoughlin (10) 58pts, 2 A O'Keeffe (21) C Coolican (26) Br O'Neill (8) 58, 3 N McKeon (24) E O'Sullivan (13) R Flannery (8) 58; Fourball Tuesday Old Course (14 Holes) 1 J Molyneaux (20) D Molyneaux (14) 35pts, 2 D Walsh (10) G Quinlivan (15) 33, 3 DJ O'Sullivan (20) J O'Sullivan (13) 33, 4 L Fitzgerald (12) L O'Carroll (21) 33; 3 Ball Rumble 14 Holes Cashen course; Wednesday 1 M Jones (16) M Houlihan (11) T O'Connell (16) 58pts, 2 M Dilger (8) H O'Connor (10) K Kennelly (9) 56, 3 P Quille (8) MJ Farrell (10) D Murphy (14) 54pts, Thursday Singles (non-counting) 1 K Farrell (5) 37pts, 2 E Condon (12) 35pts, 3 M O'Farrell (19) 34, Gross E Stack (4) 26.

BALLYBUNION

(Ladies): Fourball Tues Old Course 1 T Quilter (14) R Molyneaux (29) 36pts, 2 L McAuliffe (24) R Barke (33) 35, 3 M Scannell (23) M Stack (29) 35; Wed Ladies 3 Ball Rumble 14 Holes Cashen Course 1 E O'Sullivan (13) M Maher (36) C Quinlivan (33) 61pts, 2 A O'Flynn (19) R Molyneaux (29) M Reen (19) 61, 3 S Henigan (16) C Hurley (20) M Morkan (26) 60; Thurs Singles 1 O Boyle (26) 33pts, 2 M O'Callaghan (24) 31, 3 E Kearns (14) 28.

BALLYHEIGUE

(Gents): Sun Fourball sponsored by Carmody, Leen & O'Donnell Accountants, Tralee, 1 J Horan (9) & W Barrett (12) 45pts, 2 B O'Grady (17) & B O'Sullivan (14) 44, 3 T Egan (19) & M Devanney (16) 42; Fri Scramble sponsored by Michael Coleman, 1 J O'Grady D Casey P Lowe & D Courtney -3 (28 2/16), 2 F Donovan M Lee S O'Keeffe & J Donegan -3 (28 3/16), 3 N Everitt D O'Sullivan B O'Driscoll & A Hill -3 (28 4/16).

BALLYKISTEEN

(Gents): August Monthly Medal, sponsored by Jimmy Whites Pub, Solohead, 1 C Riordan (11) 42 pts.; 2 B O'Connell (17) 39; 3 J Hadnett (10) 36; Gross: TJ Riordan (8) 31. F9: M Kennedy (5) 19; B9: C Barry (15) 21. Fixtures Sat/Sun Singles, Aug 18/19 Fundraising Club Classic, Sun, Aug 21 President's (Mr Pat Hartnett) Prize, Sun, Aug 28, South of Ireland Mixed Foursomes.

BALLYKISTEEN

(Ladies): Fixtures: Sun Lady President's (Mrs Pauline Petty) Prize sponsored by Evan Petty draw 11.15am. Keane Cup C Finucane bt E Bermingham, M Hallinan bt C Crowe.

BANDON

(Gents): Thurs AIB Open Singles 1 J Hurley (15) 43, 2 D White (18) 42, 3 R Payne (15) 40, 4 P Murchu (14) 40, CSS 72; Sat 3 Man Team 1 P Dooley (24), G O'Sullivan (11) and J Desmond (12) 49; Sun Clifton Cup sponsored by Paddy O'Boyle 1 F O'Shea (11) 65, 2 D Warren, 3 G Hennessy (11) 68, Gross J Carroll (2) 72, 5 R Galvin (7) 69, 6 G O'Sullivan (11) 69, CSS 72. Fixtures: Thurs Open Singles; Fri and Sat President's Prize (Mr Paddy O'Flynn); Sun Fourball.

BANDON

(Ladies): Wed Bessie Walsh Cup and Medal 1 M Barrett (36) 70, Silver 1 C Patterson (13) 70, 2 P Reardon (9) 71; Bronze A: 1 M Hernon (26) 73, 2 E O'Donovan (26) 73; Bronze B: 1K O'Sullivan (34) 71, 2 M Connolly (36) 72, CSS 73. Fixtures: Tomorrow Agnes O'Driscoll Memorial Trophy; Wed, Aug 17, Singles.

BANTRY BAY

(Gents): Sun An Clinic 1 C McCarthy 38pts, 2 J Reilly 38, 3 M Hegarty 37; Fri 1 S Buckley N O'Donovan, 2 J Linehan J Sheehan, 3 P Morrissey P Hegarty. Fixtures: Fri draw from 5pm-6.15pm; Sun McCarthy Sports; Mon. Seniors: Wed 1 M O'Neill D Payne, 2 J Harrington D Woods, 3 J Kelleher B Bosonnet.

BANTRY BAY

(Ladies): Sun An Clinic 1 A Reilly 40pts, 2 C O'Riordan 39, 3 S O'Keeffe 38. Fixtures: Sun McCarthy Sports (alternative day, Thurs), draw from 5.30pm. Seniors: Wed 1 H Couper H Lassmann, 2 E Twomey A O'Neill, 3 J McCarthy M Cronin. Mixed Scramble: Mon 1 Aug, 1 J King O O'Neill H White, 2 J O'Rourke A O'Neill J Enright; Tues 1 J O'Rourke H Schuck C Leonard (Gowray Park) 2 J Harrington J O'Neill A Cullinane. Fixtures: Today draw at 6pm.

BEAUFORT

(Gents): Fixture: Fri, Aug 19, last week of scramble. 5.45pm draw Aug 2-21 Childrens Hospital rumble Teams of 3. Sat/Sun singles sponsored by O'Sullivan's Bakeries; Sun, Aug 21, President's Day and 5th Round Golfer of the Year.

BEAUFORT

(Ladies): Singles sponsored by Mai Bergin: 1 T O'Shea (27) 40pts, 2 C O'Donoghue (15) 39, 3 J O'Sullivan (26) 36. Fixtures: Ladies open day Wednesday sponsored by Ard na Sidhe 4ball better ball, timesheet. Sat/Sun singles sponsored by O'Sullivan's Bakeries; Sun, Aug 21, President's Day and 5th Round Golfer of the Year.

BEAUFORT

Mixed foursomes, 1 C Lanigan (12) M Lanigan (28) 62nett, 2 J Galvin (10) M Bergin (28) 64, 3 M Nestor (9) C O'Donoghue (15) 66; Singles 1 G Collins (21) 38pts, 2 T Ryan (21) 36, 3 I Millins (12) 34, 4 J Fleming (20) 34. Fixtures: Aug 02-21, Crumlin Children's Hospital Rumble, teams of three, re-entry.

BEREHAVEN

(Ladies): Mon Aug 1, 9 Hole sponsored by Dawn Dairies, 1 L Murphy 20pts, 2 M Harrington 19, 3 M F O'Sullivan 19; Tues Aug 2, 3 Ball Scramble sponsored by 'The Spinning Wheel' Glengarriff, 1 T Dickinson D O'Sullivan & JJ McLaughlin, 2 C Harrington C Downey & M O'Sullivan, 3 J Power S Sweeney & R Lehane; Wed Aug 3, 9 Hole sponsored by Drinagh Co-Op, 1 A O'Sullivan 22pts, 2 T O'Sullivan 20, 3 M F O'Sullivan 17; Thurs Aug 4, 3 Ball Mixed Scramble sponsored by Mac Financial Services and Hitchmough & Kinnear, 1 T Spencer A Hanley & D Hurley 45pts, 2 A McGurn J Nolan & JJ McLaughlin 44, 3 A McGurn, J Hanley & R Minihane; Fri Aug 5, 9 Hole sponsored by JJ O'Sullivan, 1 A O'Sullivan 24pts, 2 M F O'Sullivan 21, 3 M Crowley 18; Sat/Sun singles sponsored by Star Seafoods, 1 H Healy 39pts, 2 T O'Sullivan 32, 3 M Harrington 31, 4 C O'Sullivan 31. Fixtures: Fri/Sat/Sun RNLI Golf Classic sponsored by IFPO 2 ball.

BORRIS

(Ladies): Thurs Nan Joyce Trophy 1 M Coady (20) 66pts, 2 K Mitchell (16) 67, 3 B Sloyan (24) 72, M Quirke (17) 72, 5 M Whelan (26) 72, 6 B Doran (22) 72, 7 J Byrne (29) 73.

CAHIR PARK

(Gents): Carlsberg Open Singles 1 D O'Shea Mahon 43pts, 2 G Crowley Gold Coast 43, Gross E Leahy 38, 3 P Eivers 40 (CSS 37). Sat/Sun J Ryan Memorial Trophy 1 P McEvoy 42pts, 2 F Condon 41, Gross N O'Reilly 34, 3 B Hickey 41, Best b9 S Kirwan 22pts (CSS Sat/Sun 37); Seniors 1 A O'Donnell and P Burke, 2 R Davern and J Johannes, 3 B Bines and M O'Byrne. Fixtures: Weds Carlsberg Open Singles. Sat/Sun Mount Woolsley Club Singles. Please note Senior & Junior Scratch Cups over 36 holes will be held on Sept 11 Time Sheet in Operation. Entries are being taken for Club Mixed and Club Scratch Matchplay Closing date Aug 14. Time Sheet available for the President's Prize (Mr Gerry O'Looney) on Aug 20/21.

CAHIR PARK

(Ladies): Thurs 1 P Rylands (level), 2 J Doyle also level; Sat/Sun 1 K English 42pts. Fixtures: 12 hole ongoing, Thurs Open Fourball 052-41474 for Timesheet; Sat/Sun singles timesheet; Thurs, Aug 18, Stroke Medal Draws. Ladies also see Timesheet for President's Prize.

CARRICK

AIB open pairs 1, P Cooney (5) and N Hennebry (17) 51 pts. 2, J Broxson (60 and J Corcoran (10) 46 b6. 3, K Croke (10) and I Croke (16) 49. Fixtures Sat/Sun 18 hole sponsor Butler Florists Wednesday. Ladies 18 hole stroke. Sponsor Carrick Carpets August 21 Lady Presidents Prize.

CARTON HOUSE

(Gents): August Medal, 1 J Sheedy (10) 67pts, 2 M Goode (10) 68, Gross F Dwyer (+1) 74; Class One 1 M Wright (6) 70, 2 D Marshall (10) 70; Class Two 1 P Mooney (13) 71, 2 D O'Connor (15) 71; Class Three 1 S Coyne (19) 73, J Dwyer (20) 76.

CASTLEGREGORY

(Gents): Sun Singles sponsored by Noel Fitzgibbon Fireplaces 1 D Donovan (12) 38pts, 2 C Sheehy (18) 35, 3 K Ryan (10) 35, Cat A P Murphy (13) 35, Cat B M Keane (18) 34, Cat C S Leen (19) 34, Weekly re-entry E O'Donnell (21) 21pts. Weekly two-person classic 1 K Stritch (18) & C O'Brien (18) 22, 2 B Stockwell (18) & S Lyons (20) 20.

CASTLEGREGORY

(Ladies): Fri Singles sponsored by Micheal O'Dowd 1 M R Binchy (31) 66nett, 2 E Grey (16) 67, 3 M Mulhall-Nolan (34) 69; Weekly re-entry M R Binchy (32) 19pts.

CASTLEROSSE

Thurs Open compt 1 S Bresnan (13) 21pts, 2 J Delaney (21) 17. Fixtures: Open 9 hole every Thurs 6 pm; Sun Singles.

CASTLETROY

(Gents): Medal Competition 1 A Browne (19) 62pts, 2 M Skehan (8) 64, 3 G O'Reilly (15) 66, 4 S Haugh (10) 66, 5 J Keane (15) 67, 6 M O'Hea (17) 67, Gross C O'Donnell 71; Tirconnell Cup, M Lucy b T Coffee 1 hole; Fine Cup, D Crosse b B Maloney 2 holes; Shannon Cup, P White b G Sheahan 1 hole.

CEANN SIBEAL

(Gents): 3 person scramble sponsored by Jerome and Ann Murphy 1 T Ó Muircheartaigh (6) I Ó Muircheartaigh (12) C Ó Muircheartaigh (20) 63pts, 2 J Cahill (13) J Muldoon (14) T Muldoon (22) 64, 3 D Lucey (17) C Horgan (19) N Lucey (30) 65, 4 F Kearney (10) M Ní Mhaoileóin (24) B Ní Bhric (30) 65; Juniors singles 1 D Flannery (18) 39pts, 2 N Courtney (19) 34, 3 M Garvey (14) 31; Sat 20th Captain's Prize to the Juniors; Singles sponsored by Frank Buttimer, Solicitor 1 P Curran (15) 44pts, 2 S Murray (14) 44, Gross T Ó Muircheartaigh (6) 31, 3 S J Mac Gearailt (21) 43, 4 J Gilligan (16) 42. Fixtures: Next week: Singles Sponsored by Damian Wallace.

CEANN SIBEAL

(Ladies): Singles sponsored by Fentons Restaurant 1 G Murphy (32) 42pts, 2 R Sayers (23) 42pts, Gross E Curran (12) 28, 3 R Dunn (31) 39, 1st nine L Ní Chéilleachair (36) 26pts, 2 E Uí Shíthigh (30) 20, Singles sponsored by Bob Jones 1 E Curran (11) 45pts, 2 A Courtney (13) 44, Gross M Ford (19) 23, 3 L Uí hUigín (24) 41, 1st nine M Uí Chruadhlaíoch (22) 22, 2 nine J Beckett (20) 19.

CHARLEVILLE

(Gents): Tues Open Singles 1 P O'Sullivan (13) 45pts, 2 J McCarthy (2) 41, 3 B O'Sullivan (12) 37, Gross E Hayes (1) 33 (CSS 35); Juniors Wed 1 N McCarthy (14) 64, 2 B Reynolds (21) 64; Cat 28 1 R O'Connor (28) 62, 2 M Reidy (36) 64; 9 Hole 1 R Farrissey, 2 D Lucey; Singles championship course qualifier sponsored by David Keating Leading Qualifier PJ Mulcahy (12) 64, 2 G Grant (14) 67, 3 F Holly (12) 67, 4 S Moloney (14) 67, 5 N Smith (14) 68, 6 V Moloney (14) 69, 7 N Moloney (13) 69, 8 B Barrett (13) 69, 9 J Glasper (5) 69, 10 M Hawe (9) 69, 11 D Whelan (15) 69, 12 J O'Regan (12) 69. Fixtures: Tuesday Singles; tomorrow Junior Golf 8.30am to 11.00am, Classic 2pm to 5.30pm.

CHARLEVILLE

(Ladies): Open 3 Ball Scramble sponsored by Tubs & Tiles Thurs 1 M McAuliffe (12), J Scanlan (13) M Murphy (19) 62.6pts, 2 E O'Shea (14), M Lapthorne (17) E O'Shea (20) 62.9, 3 E Ryan (17) A Marie Costello (17) M Liston (28) 63.8, Gross M Gilbourne (13) M O'Donoghue (16) B Bermingham (14) 69, 4 A Ladd (5), B McCarthy (23) M Fitzpatrick (16) 64.6, 5 C Keating (9), M Maher (26) B Enright (26) 65.9, 6 F Hawe (19) A McEvoy (24) M Buckley (19) 66.8, 7 A O'Riordan (14) J O'Sullivan (18) A Jolly (30) 66.8, 8 C Hynes (9), S Clifford (14) A Lyons (14) 67.3; Singles Sat/Sun 1 C Keating (9) 43pts, 2 M Walsh (29) 40, Gross L Maher (7) 24. Fixtures: Today Open Singles (Men); Tomorrow Junior Golf 8.30am to 11am, Classic 2pm to 5.30pm; Thurs Ladies Competition; Fri Grenagh GAA Classic; Sat Roche Shield Open Team Of 3 sponsored by Paudie O'Connell, Irish EGuide Ltd; Sun Roche Shield Open Team Of 3 sponsored by Paudie O'Connell, Irish EGuide Ltd.

CLONMEL

(Gents): Tues, SE Scaffolding Open Singles 1 M Mullane (13) 41pts, 2 T Johnson (12) 40, 3 P Gaffney (2) 39, Gross E Leahy (2) Cahir Park 36; Sat and Sun President's Prize Qualifier (Mr Billy Acheson) Draw in Clubhouse. Fixtures: Thurs 12 Hole Mixed Foursomes; Fri Clonmel Og Classic 9am to 6pm; Sat President's Prize (Mr. Billy Acheson) to Ladies & Gents; Sun Weyerhaeuser Europe Ltd Singles; Mixed Competitions for August Thurs 11, Thurs 18, Fri 26. Thurs Sept 1.

CO TIPPERARY

(Gents): Mon 1st weekly qualifier 1, P Flynn 40 pts. 2, G Flanagan 39. Gross: Mernagh 35. 3, J Colville 38. 4, T Cummins 38. Tues four person classic 1, T Barry, M Heffernan, J Barry and L Ryan 95. 2, C Crowe, K Griffey, D Kennedy, C Taylor 94. 3, D Keating, A Murphy, J Quaide, S Cussen 94. Wed 4 person scramble 1, S Alley (1) R Wade (8), P Dougan (13), S O'Brien (19). 2, M Cummins (13), L Maguire (18). 2, S O'Halloran (7), N Gleeson (19) 55.3. 3, J Leonard (9), E Leonard (9), A Noonan (26), P J Noonan (20) 55.6 Thurs ladies and gents singles 1, M O'Mahony 42. 2, T Delaney 37. Gross: K Delaney 33. K O'Neill 35. Men: J Bracken 43. T McRory 39. Best gross: J Green 34, C Hickey 37. Fri four person rumble 1, K Morley (18) 93. S Tynan (7) P Tynan (15) K Tynan (30). 2, J Hickey (7), J O'Donnell (6), J McGrath (8), T McRory (8) 89. 3, P Dunne (12), B Heffernan (13), P Murray (13), C Smee (20) 88. Fixtures Wed Aug 17 open scramble sponsored by Carmel and Pat Flynn. Sun President's Prize.

COBH

(Gents): Fri/Sat/Sun Kay & Steve McCormack Singles, 1 J O'Donoghue (20) 46pts, 2 M O'Donovan (11) 43, 3 K O'Hora (19) 42, Gross P McGee snr (4) 33, Best Fri G O'Donovan (16) 42, Best Sat C McDowall (14) 42, Best Sun G Curley (16) 41, B9 D Geasley (19) 23, CSS Fri 39, CSS Sat 37, CSS Sun 39. Fixtures: Sat/Sun Presidents Prize (Tony Hughes).

COBH

(Ladies): Open Scratch Cup sponsored by Moderector Ltd, 1 J Anthony (12) 77gross, 2 M Hamilton (13) 81, 3 M Troupe Kelly (17) 83, 1 N Halpin (23) 66nett, 2 A Allen (Lee Valley (27) 67, 3 M O'Brien (23) 68. Fixture Tues, Capt (Mr M Lynch) Prize to Ladies, timesheet available.

CONNEMARA

(Gents): Timemark Sunday Singles 1 R Hayes (17) (Rathfarnham) 45pts, 2 D Reddy (16) (Hermitage) 43, Gross P Flaherty (6) 30, 3 B Loughman (22) 41 (CSS 36).

COOLLATIN

(Ladies): Singles 1 H O'Brien (29) 43pts, 2 J Nolan Kenny (32) 40, Gross: A Marie Dalton (5) 29, 3 K Murphy (24) 38 back nine, 4 M Dalton (34) 38.

COOSHEEN

(Gents): Sun sponsor J Philips 1 T Sheehan (24) 42, 2 S Byrne (16) 40, 3 J O'Driscoll (13) 40. Fixtures: Sun sponsor C & C Ireland, Singles.

COOSHEEN

(Ladies): Sat President Tony Dwyer's prize 1 L Walsh (16)) 42pts, 2 G Scully (28) 39, 3 O Hegarty (24) 39, Sun Jack Phillips prize 1 A Barry-Murphy (20) 42pts, 2 P Daly (32) 38, 3 G Scully (28) 37. Fixtures: Wed Golf-club members croquet at Joan and Jim Symns 3pm; Sat Open Day, Fourball sponsored by O'Mahoney Interiors Enniskeane and Black Sheep, Schull, Timesheet open contact 028-28284.

CORK

(Gents): Wed Fourball 1 B Harley (15) and B Murphy (16) 45pts, 2 T Seacy (8) and T Murphy (18) 42; Junior Compt 1 A O'Shaughnessy (24) 42; 8 Holes 1 E Hurley; Sat Singles CSS 1 T Murphy (18) 38, 2 T Cleary (Scr) 38; Sun Singles Medal 1 D Russell (8) 66, 2 B Coleman (10) 66, 3 J McKiernan (14) 67, Best Gross M Ford 69, 4 K Sheehan (3) 67, 5 J Russell (8) 68, 6 E Dwyer (11) 68; Junior Comp 1 J Hickey (9) 46. Fixtures: Tomorrow Invitation 4 Ball; Sat Invitation 3 Ball Betterball; Sun Intermediate Scratch Cup.

CORK

(Ladies): Thurs Singles 1 G O'Leary (3) 41pts; Silver 1 K McGrath (18) 39, 2 E O'Mahoney (18) 39; Bronze 1 M O'Brien (21) 36, 2 C Barry (24) 36, 3 M O'Loughlan (27) 36, 4 C McCarthy (28) 35. Fixtures: Thur Invitation Fourball.

CURRAGH

(Gents): Sat Semi Open Fourball, 1 P McCorley (10) R Martin (10) 47pts, 2 T Stokes (8) A Nolan (17) 45, 3 C Ryan (5) P Jordan jnr (5) 44, 4 D Houlihan (4) L Houlihan (9) 44; Nolan's Butchers Intermediate Scratch Cup, 1 C Lowry (15) 76pts, 2 K Slattery (14) (Bundoran) 79, 3 N Darcy (15) 79, 4 B Geraghty (12) 79, 5 D Larrigan (13) (Elm Green) 80, 6 P Duane (14) 80, 1st Nett D Curtin (15) 66, 2 J Corrigan (15) (Newlands) 66, 3 B Moran (16) (Claremorris) 67.

CURRAGH

(Ladies): McGrath Trophy Tues 1 S Keane (scr) 65nett, 2 F McCann (20) 67, gross M O'Connell (15) 83, 4 M Dunne (25) 68.

DONERAILE

(Gents): President's Prize (Paddy Cronin), 1 J Shanahan 44pts, 2 T O'Brien 41, Gross A Carey 40, 3 E Lenehan 41, 4 D Leahy 40, 5 D Carey 40, 6 WP Halihan 39, 7 T Deady 39, 8 R Hill 39, Past President J Nagle, 1st Nine P Corkery 21pts, 2nd Nine JA O'Keeffe 22, Beginners 1 C O'Flynn N Sheehan J O'Leary E Roche. Fixtures: Wed beginners 7.15pm; Sat Invitational Singles; Sun Country Club Final.

DONERAILE

(Ladies): Wed 1N Ahern (16) 37pts. Fixtures: Tomorrow Singles draws at 10am 2.15pm and 5.30pm, timesheet for Lady President prize in Clubhouse.

DOOKS

(Gents): Gene Aherne Sun Singles 1 P Dolan (11) 43 pts; 2 R Riordan (15) 41; 3 J O'Sullivan (17) 41; 4 T Byrnes (17) 41; Gross J Houlihan (6) 32; 5 J Long Jnr (21) 39; 6 D Curran (19) 39; O65 B Fairtlough (17) 38; Youth B Murphy (24) 38.

DOOKS

(Ladies): Fexco Day: 1 J Harmon (12) 69 pts; 2 E Breen (22) 69; 3 BJ Dennehy (35) 70; Cat A E O'Sullivan (10) 72; Cat B E Stern (19) 71; Cat C F Bickel (27) 71; Fixture: Sun Open Day Fourball.

DOUGLAS

(Gents): Wed 3rd Invitation 4 Ball 1, P. Murphy (8) T. Floyd (13) 47 pts. 2, J. Mullins (13) M. O' Sullivan (16) 44. Sat 15 hole singles M. Kenny (8) 32. Sun 7th John McKenna Trophy 1, D. Cagney (14) 65 Nett. 2, J. A. McGrath (16) 65. 3, D. Mahony (15) 67. 4, J. V. Brett (3) 68. Best Gross: J. P.Hughes (1) 70. Fixtures Sat P.G.A. Tankard 18 hole stroke Sun Monthly Medal. Mon Invitation Week commences 3 man Rumble. Timesheets for invitation week. Juvenile : 1, A. Coleman (32) 47. 2, H. Lane (31) 46. 3, S. Thompson (27) 43. Best Gross: 1, E. Harris 2, B. Kenny. Fixtures Thurs 11th Seabrook Boys Open. Timesheet.

DOUGLAS

(Ladies): 2nd August 18 hole Stableford 1, W. Daly (18) 41 pts. Silver 1, H. Elwood (19) 38. Bronze 1, J. Conway (29) 40. 2, J. Lane (25) 40. Ordinary Members: 1, J. Barrett (27) 73. 2, R. Mc Grath (16) 74. Fixtures Tues 16th 3 ball rumble sponsored by Meadows & Byrne.

DUN LAOGHAIRE

(Ladies): Thurs Professional's Prize (Vincent Carey) 1 E Cahill (20) 42pts, 2 H Kelly (31) 42, Gross M Igoe (8) 27 (on tie T Sexton), 3 I Mannion (28) 40; Class 1, 1 N Murran (16) 39, 2 P McGrath (15) 36, 3 D Morrison (17) 36 (on tie C Murphy); Class 2, 1 C Cummins (19) 37pts, 2 M McGettrick (23) 37, 3 L Fitzgerald (23) 36 (on tie A Keane); Class 3, 1 B Mongey (23) 38pts, 2 M Ahern (27) 37, 3 L Kelleher (34) 37 (on tie D Connolly); (CSS 71).

DUNGARVAN

(Gents): Mon 1, 1 D Hayes (18) 44, 2 Rev F Lloyd (21) 42, Gross T Melody jnr (2) 37, 3 D Curtis (12) (Slievnamon) 41, 4 L Crawford (Sutton) (15) 40, 5 R Egan (16) 40 (CSS 37); Thurs Ulster Bank Open, 1 A O'Connor (15) 43, 2 D Curtis (11) (Slievenamon) 41, Gross N Nolan (7) (Royal Tara) 32, 3 N Whelan (12) 39, 4 PJ Kindregan (10) 39, 5 K Quinlan (12) (Frankfield) 38 (CSS 37); Sat Intermediate Scratch Cup, 1st Gross P Sexton (East Cork) (13) 81, 2 T Kirby (COS) (15) 82, 3 D Bannon (East Cork) (12) 82, 1st Nett A Murphy (Charleville) (16) 67, 2 D O'Keeffe (Kinsale) (15) 67 (CSS 70); Sat Minor Scratch Cup, 1st Gross L Treacy (10) 90, 2 P McCarthy (Fermoy) (19) 91, 3 T Gough (20) 92, 1st Nett J Quinlan (Bantry Bay) (24) 72, 2 M McDonnell (Frankfield) (19) 74 (CSS 71); Sun Waterford Crystal Senior Cup, 1st Gross M Ford (1) (Cork) 71, 2 D Troy (3) (Gold Coast) 73, 3 J Tobin (COS) 73, 4 B Williams (2) (Douglas) 74, 1st Nett G Dunlea (4) (East Cork) 72, 2 D Walsh (4) 72 (CSS 72); Sun Waterford Crystal Junior Cup, 1st Gross T Treacy (COS) (5) 71, 2 N O'Riordan (5) (East Cork) 71, 3 C O'Flynn (6) (Monkstown) 75, 4 J Wemyss (8) 75, 1st Nett D Verling (11) 2 K Fitzgerald (11) 69 (CSS 71). Fixtures: Thurs Lefthander Comp & Ulster Bank Open; Singles Sat; Singles Monthly Medal Sun; PGA Professionals Day Fri 19 & Sat 20 Presidents Prize; Gents Open Singles every Thursday, 058-43310 / 058-44707 for timesheets.

DUNGARVAN

(Ladies): Tues Allrounder Golfer of the Year, 1 A Ryan (36) 43, 2 M Flahavan (23) 39, Gross B McCarthy (5) 29, 3 M O'Donnell (14) 38 (CSS 36). Fixtures: Today Shopwell Stroke; Tues 16th Open 3 Person Rumble (Murray's Pharmacy); Sun 28th Rescheduled Open Past & Present Lady Captains 12-3.30pm.

DUNMORE

Open week. Mon Texas scramble 1 M Downey K White 54nett, 2 B Hughes O Cullinane 54, 3 K Hughes N Hughes 55, Tues 9 hole v par 1 K Hughes 4up, 2 A Whelton 4up, 3 J Fehily 3up, gross P Dykes 1up; Wed mixed team event 1 T Ahern, D Healy G McManus 55pts, 2 K Hughes, A Whelton, A O'Sullivan 54, 3 B Murphy Ml O'Sullivan S O'Regan 51; Thurs 9 hole stroke 1 A Whelton 27nett, 2 S. Coleman 29, 3 C McCarthy 31, gross K Hughes 36 ; Fri 9 hole 1 J O'Donovan 25, 2 E Murphy 25, 3 T Ahern 23, gross P Dykes 18; Sat M Linehan trophy 1 J O'Neill 43pts, 2 B Hughes 43pts, 3 E Murphy 42pts, 4 P Sutton 42, 5 D Lyons 41, gross Ml O'Leary 29, Sun fourball 1 J Lehane JB O'Regan 47pts, 2 D O'Driscoll S O'Donovan 45, 3 F Coleman PJ Hayes 44; Golfer of the week A Whelton.

EAST CLARE

(Gents): GOY 1 M McInerney 40pts, 2 V Donnellan 40, 3 S Jones 40, gross T Cleary 35; Cat 1 J Brady 40pts, Cat 2 S Torpey 39, Cat 3 P O'Connor 35. Fixtures: Sunday Intermediate Scratch Cup and Open Singles.

EAST CLARE

(Ladies): GOY, 1 H Ahern 72nett, Cat 2/3 H Cullen 73, Cat 4 M Toomey 72, Cat 5 C Minogue 74. Sunday 9 hole Rumble.

EAST CORK

(Gents): Print Factory 2 man team 1 B Curtin (6) and A Walsh (8) 52pts, 2 D Bannon (12) and V Bannon (18) 51, 3 C Goldspring (6) and J Roche (10) 51, 4 J O'Keeffe (5) and M Morrison (9) 51, 5 P Manning (8) and F Coniry (10) 51; Seniors Cat A 1 F Devane (16) 33pts, 2 R Stevens (13) 32; Cat B 1 H Parker (12) 37, 2 G Murphy (20) 35. Fixtures: Tomorrow Seniors 9 hole singles; Fri, Sat and Sun Financial Tasks 4 person invitational team event in aid of Marymount Hospice.

EAST CORK

(Ladies): Singles Cat A: M B Walsh (12) 39 pts, Cat B C Coughlan(26) 38, Cat C E Hurley (33) 39.

EDMONDSTOWN

(Gents): Sun Max & Joseph Lee Cup, (CSS 72) 1 B McCarthy (5) 66pts, 2 K Harris (16) 68, 3 J Brophy (15) 70, Veteran H Jacobs (13) 72, 1st Nine A O'Riordan (12) 34, 2nd R Wood (7) 33.5.

EDMONDSTOWN

(Ladies): Tues Hon Handicap Secretary's Prize, 1 P Mangel Spiers (28) 67pts, 2 R Davies (24) 70, Class 1 M O'Kelly (19) 74, Class 2 S Hughes (25) 74, Class 3 M Casey (32) 72.

ENNIS

Open Week Team of Four Sponsor Tom Hogan Motors, Ennis 1 M Corry J McNamara M Baker (Woodstock) G Gilligan 91pts, 2 J McCarthy T Pyne M Guerin (Woodstock) J Coleman 90, 3 N Pilkington A Pilkington L Coote (Woodstock) D Griffin (Doonbeg) 86, 4 T Ryan (Shannon) P Ryan (Shannon) D Bartley (Shannon) J Nolan (Woodstock) 85; Open Week Gents Singles Sponsor Tom Hogan Motors, Ennis 1 F Curran (Ballinasloe) 45pts, 2 J Fitzpatrick 41, 3 B Howley 40, 4 S Burns 39 Gross, J McInerney 34pts, Cat A G Gilligan 39, Cat B N Pilkington 39, Cat C V Coote (Woodstock) 39 (CSS 70=37pts); Open Week Day 10 Sat Mixed Scotch Foursomes Sponsor Irish Cement Limited 1 M Stack K Cussen (Newcastle West) 46pts, 2 M Varley A Varley (Nenagh) 41, Gross G Cunningham S Cunningham 30, 3 L Parks P Parks 41, 4 W O'Brien R O'Brien 40, 5 E Murphy N Burke 40; Open Week Day 11 Sunday Men's Scotch Foursomes Sponsor: National Irish Bank 1 K Ryan M Daly 48pts, 2 M Chandler J Kearse 45, 3 N Normoyle P McHugh (Kilrush) 45, 4 Eamonn K and J Woods 44, 5 A Glynn (Galway GC) and S Dinan 43; Open Week Day 6 Tues fourball b/b sponsor: Tom Mannion Travel, Ennis 1 N Whelan M Casey (Kilrush) 46pts, 2 J McNamara J Moroney 45, 3 J Coleman S Moloney (Millicent) 45 4 E Doohan (Dundalk) P Nihill 44 5 M O'Dell (Gort) P Curtis (Kilrush) 43, July 23 Cyril Walsh Final Sponsor Roche B Howley and P Lucey bt N Whelan and K Morrissey.

FERMOY

(Gents): Sat/Sun Bank of Ireland Monthly Medal, 1 C Conney (11) 62nett, 2 D Ennis (15) 62, 3 D McCarthy (12) 63, Gross P Griffin 70, Best Sat D Nagle (10) 67, Best Sun B Scannell (9) 66. Fixtures: Paul Browne Men Open Singles; Sat/Sun Grand Hotel Singles GOY; Sat/Sun Classic.

FERNHILL

(Gents): Sun 1 J O'Connor (18) 43pts, 2 T Scannell (11) 40. Fixtures: Sat President's Prize; Sun Singles; Sat Aug 20 Carroll Cup at Harbour Point.

FERNHILL

(Ladies): Thurs 1 K Cooney (24) 36pts, 2 M Kelleghan (36) 36. Fixture: Thurs Lady Captains prize.

FOTA ISLAND

(Gents): 3rd/7th Aug Singles, 1 F O'Mahony (7) 42pts, 2 T Moore (18) 40, 3 P Carroll (16) 39, 4 B Aherne (5) 39, 5 D Harte (5) 38, 6 J Sheehan (12) 38; Wed Seniors 1 M Quirke, 2 J Downes, 3 P Russell. Fixtures: Sat/Sun Barry's of Douglas Tony Murphy Cup; Tomorrow Seniors at 3pm; Fri Juniors 8.30am.

FOTA ISLAND

(Ladies): 1 M O'Driscoll (25) 38pts;Cat 1-3 1 M O'Leary (16) 36; Cat 4-5, 1 G Archer (24) 36, 2 E O'Toole (25) 34; (CSS 72). Fixture: Tues Singles.

FRANKFIELD

Fri/Sun singles 1 C Dorney (17) 43pts, 2 P Ahern (9) 41pts, 3 C H (8) 41, 4 J Kelly (18) 39. Fixtures: Thursday 3-man team; Friday/Sunday singles; Frankfield v Spanish Point; Munster country clubs semi-final, Doneraile, Sun.

GALWAY

(Gents): Rooney Intermediate scratch cup stroke (CSS 73) Sunday 1 T Hehir (15) (Portumna) 77, gross 2 P Maher (10) 80; Nett 1 B O'Brien (13) 69, Gross 3 M Lee (11) (O'Ard) 80, 4 gross P Quinn (11) 81, 2 M Hennelly (11) 70, 5 C Joyce (10) 81, 3 S Mulryan (11) (Roscommon) 70, 4 D Lalor (13) 70, 5 K Walsh (10) (Loughrea) 71.

GALWAY

(Ladies): Tomorrow M Barrett's prize singles draws at 9.30, 2pm and 6pm; Saturday/ Wednesday S McCarthy's prize singles Sat 1pm; Wed 9.30am, 2pm and 6pm; Choose/Draw; Sunday Membership Comp stroke GOY (11) names to 023-34234 by 6.30 Fri, Aug 12.

GLENGARRIFF

(Gents): AIB Open Fourball, 1 J Doyle (11) I Cahill (22) 48pts, 2 T Twomey (11) B O'Sullivan (14) 47, 3 KJ O'Sullivan (10) JL O'Sullivan (19) 46, F9 B O'Sullivan (14) J O'Leary (18) 22, B9 J Holland (10) D Carney (14) 23; Murphy Cup sponsored by B-Men Bantry, 1 E Mullins (18) 48pts, 2 G Galvin (21) 44, 3 K Holland (15) 44, Gross N Moylan (4) 35, F9 D Heffernan (21) 23, B9 P Darcy (11) 22. Fixtures: Sun Singles sponsored by West Cork Bottling; Sat Aug 20 / Sun Aug 21 Senior / Junior / Intermediate / Minor Scratch Cups, timesheet 027-63150.

GLENGARRIFF

(Ladies): Sat Singles sponsored by Wilson & Associates, 1 N Twomey (23) 47pts, 2 D Nourihan (20) 38, 3 N Heffernan (18) 36, 4 F Holland (18) 36, 1st 9 M Cronin (27) 21, 2nd 9 R Barry Murphy (35) 19. Fixtures: Tomorrow Ladies v Seniors, Snaule Trophy sponsored by James Fegan, draw 2-4pm; Sat 13 Lady President's Prize (Dr Maureen O'Hara Blair) names for draw 027-63150.

GOLD COAST

Mon 1st 18 Hole , CSS 38 pts. 1, B Desmond (13) 44. 2, A Kiely (12) 42. Gross: D Troy (3) 35. Fri 5th Open 18 Hole CSS 37 pts. 1, S O'Beachain (19) 43. 2, D Troy (3) 43. Gross: D O'Connor (5) 36. 3, T Murphy (18) 40. Dungarvan Sat 6th 18 Hole singles CSS 37 pts. 1, C Keane (20) 40. Gross: D Troy (3) 34. Sun 7th 18 Hole singles CSS 37 pts. 1, A Neff (17) 42. 2, D Dobbyn (12) 41. Gross: M Kitson (7) 32. 3, T Condon (16) 40.

GREYSTONES

(Gents): Medal & Scratch Cup 1 J O'Gorman (9) 62pts, 2 D MacGabhann (11) 64, Class 1 L O'Connor (9) 64, Class 2 S Hynes (11) 68, Class 3 P O'Dowd (18) 68, Class 4 J Venables (22) 68, Gross A Condren (1) 66; Sun Fourball, 1 A Hogan (12) D Richards (9) 44pts.

GREYSTONES

(Ladies): Fourball 1 S Allen (26) P O'Reilly (27) 37pts.

HARBOUR POINT

(Gents): Sat 1 V Flaherty (12) 2up, 2 P Purcell (10) 2up, 3 SS Murphy (9) even (CSS 71); Sun 1 E Poppen (11) 41pts, 2 M O'Callaghan (20) 41, 3 M Purcell (9) 40 (CSS 71). Fixtures: Sat Singles; Sun deferred July Medal; Pres Prize Mr V Daly Sun Aug 21, timesheet 021-4353094.

HARBOUR POINT

(Ladies): Margaret O'Mahony's Prize singles 1 E Kearney (29) 38pts, Class 1: A Walsh (15) 37, S Brosnan (14) 37; Class 2 M O'Connor (27) 37, R Miller (22) 37; Class 3 R Power (32) 37, V Cullinane (31) 36, CSS Sunday 72/37pts. Tuesday 72/37pts.

JOHN B's GOLF SOCIETY

Listowel Outing, 1 M Broderick (12) J Looney (19) B Bergin (24) 56 5/6pts, 2 B Keane (19) Fr B O'Callaghan (6) M McAuliffe (36) 57 5/6, 3 A Grines (11) L Kennelly (22) D Reen (17) 58 7/10. Fixtures: Monday President's Prize (Derry Ryan) Ceann Sibéal.

KANTURK

(Gents): Fri Singles, 1 N Buckley (5) 40pts, 2 G Moran (20) 40, Gross P Duane (5) 35, 3 D O'Connor (18) 39; O'Flynn & Tobin Singles, 1 N Casey (19) 42pts, 2 C Twomey (16) 41, Gross E Hannon (3) 33, 3 D Buckley (2) 41, Best Sat P Hannon (20) 38, Best Sun M Angland (14) 39; Senior Scratch Cup 1 J Boyle (Doneraile) (3) 72pts, 2 E Haugh (scr) (Castletroy) 72, 3 K Carey (Charleville) (2) 73, Nett J O'Connor (5) 70. Fixtures: Fri Open Singles Riverside Bar & Restaurant; Sat Cullen Handball Classic; Sun 4 Ball Draw 6.30pm.

KANTURK

(Ladies): Singles sponsored by A O'Brien 1 M Mulcahy (29) 40pts, 2 B O'Connor (24) 39, Gross F O'Connor (9) 27. Fixtures: Tomorrow Singles Draws at 10, 12, 2, 4 & 6pm; 15 Hole ongoing; Sun Lady Captain's (Sheila O'Leary) Prize, draw Thurs night; Eileen Murphy foursomes ongoing.

KENMARE

(Gents): Sun Openday 1 R Bambury (12) 64pts, 2 P Sutton (17) 66, 3 K Wyatt (22) 67. Fixture: Next week exchange with Castleisland, draw 9am.

KENMARE

(Ladies): Wed Open Day 3 Ball sponsored by Quills Woollen Mills & Galway Crystal, 1 U O'Regan (19) C de Lacy (2() M O'Keeffe (35) 61pts, 2 N Crowley (14) M James (19) S O'Sullivan (26) 60, 3 M Cusack (2) B O'Farrell (2) AM Gallivan (21) 57, 4 M O'Sullivan (16) L O'Sullivan (29) D Rodgers (36) 56. Fixtures: Sun Exchange Day with Castleisland.

KILKEE

(Gents): Fourball: 1. F O'Mahony (5) C Fitzpatrick (14) 50. 2. A Clohessy (13) P O'Brien (13) 46. 3. G Ryan (10) G Walsh (12) 45. Clancy Cups; P O'Brien (9) P O'Brien (30) bt J McGuire (13) K O'Kelly (28) 1up. Scramble; 1. G O'Halloran(13) J Eakins (26) M Sweeney (30) 47 2. K Casey (10) M Guerin (18) G Forde (36) 48. Mixed. 1. A Murphy (5) A Murphy (22) 59. 2. M McGivern (9) M Collins-Smyth (27) 60 3. K O'Connor (11) M McGuire (28) 61. Seniors; 1. K Casey (10) J Leyden(17) J Lowe (22) 36. 2. M O[Donoghue (12) J O'Donovan (17) J Coffey (21) 35.

KILLORGLIN

(Ladies): 1 A Lyons (15) 41pts, 2 B Griffin (29) 40 b6, 3 K Coffee (32) 40, Sat 13 Thurs Killorglin Furniture arrange own time and partners; Puck fair re-entry on going. Beginners and novice continue every Tuesday evening 6.30.

KILRUSH

(Gents): K&K Fourball, 1 T Coffey (18) & B O'Sullivan (19) 46pts, 2 G Kelly (11) & K Golden (10) 45, 3 R Burke (6) & M Lane (21) 44; Sun Central Sports & Leisure Singles, 1 N Coffey (18) 45pts, 2 M Miniter (15) 45, 3 A Whynne (Dromoland) (13) 44, 4 T Coffey (18) 43, Cat 1 K Toomey (6) 40, Cat 2 D Hartery (14) 42, Cat 3 C O'Neill (19) 41, 1st Nine E Hehir (18) 22, 2nd Nine O McNamara (17) 23.

KILRUSH

(Ladies): Thurs Singles sponsored by Central Sports & Leisure, 1 L Twomey (6) 68nett, 2 A Brennan (9) 70, 3 J O'Malley (16) 72, Best Gross A Lorigan (18) 88.

KINSALE

(Gents): Wed Open Singles 1 S Kenneally (2) 42pts, 2 J O'Sullivan (15) (Lisselane) 39, 3 R O'Sullivan (18) (Frankfield) 39, 4 M Guerin (15) (Abbeyfeale) 39, Best Gross K O'Shea (3) 36; Thurs Open 3 Man Scramble 1 K Crowley (5), P Crowley (5) and K O'Shea (3) 58, 2 W Murphy (6), T O'Leary (13) and J Maher (18) (Monkstown) 60, 3 D Walsh (6), M Conway (7) and P Higgins (10) 62; Sat Open Fourball 1 N Moylan (3) and M O'Shaughnessy (8) 46pts, 2 P Dunlea (7) and L Payne (12) 42, 3 L Lehane (2) (Cork) and D Kennedy (12) (Harbour Point) 42; Sun Open Three Person Rumble 1 P Deasy (14), D Murphy (11) and R Fitzgerald (11) 87pts, 2 A Hickey (11), D Cullinane (13) and P Maguire (17) 86, 3 P Crowley (5), D Bollard (7) and S Dwyer (13) 86; Juveniles Wed G Cullinane (15) 44pts; Fri G Cullinane (14) 42. Fixtures: Tomorrow Open Singles (timesheet 021 4773258); Sat Club 4 ball v Par; Sun Monthly Medal. Juveniles Mon Farrangalway; Wed and Fri Ringenane.

KINSALE

(Ladies): Tues Galvins Wines Open Day 1 V McCann and T Barriscale (Parknasilla) 48pts, 2 C Tayler and M Scully 46, Best Gross G. Hughes (Dunmore) and M Lowney (Dunmore) 28, 3 H O'Callaghan and V Bane 44, 4 L Creagh and D Dempsey (Mahon) 42, 5 M Quaid (Lee Valley) and S Gately (Monkstown) 41, 6 M O'Leary and A O'Reilly (Milltown) 40, Front Nine A Buckley and P Coughlan (Fota) 23, Back Nine N Quinn and P O'Brien (Slievenamon) 23; Month of July 1 M Maguire 83, 2 H O'Callaghan 81, 3 E Guirey 80, 4 M O'Connor 77, 5 L Donnelly 76. Fixtures: Today and Sun Cohen Cup Medal, GOY; Tues 16th Breast Cancer Charity Singles; Sun 21st President's Prize timesheet in locker room; Tues 23rd Charity Open Day 4 person team event timesheet in pro-shop 021 4773258. Open Mixed Foursomes Fri 1 M Neaves and Y Bane 33pts, 2 J O'Mahony and P O'Brien 33, 3 D O'Brien and M O'Mahony 32, 4 C and M O'Hare 30, Best Gross M Fitzpatrick and M Crowley 21.

LAHINCH

Saturday Ladies fourball inviational Castle Course 1 G Hennessy (15) A Morrissey (26) 48pts, 2 M O'Meara (13) J Byrne (22) 45, 3 M McCarthy (15) T Meehan (18) 42, 4 I Slattery (25) T Conway (28) 41 5 A Ni Riain (26) H McCarthy (22) 41; Last 3; Captain's prize (Mr Denis Creedon) Friday and Saturday 1 J Killeen (5) 61, 2 N Naughton (16) 59, Friday Low Qualifier H Fehily (6) 39; Saturday Low Qualifier T Duggan (15) 44, Friday Gross: D McInerney 35, Saturday Gross: M O'Kelly 37, 3 R McCavery (8) 58, 4 R Madden (5) 57, 5 J Morrison (5) 56, Past Captain's: Noel Pyne (1) 34, Junior Prize J Scales (7) 36; Senior: K Sheedy (20) 44, 2 J Mc Mahon (12) 42 3 J O'Connor (23) 42, 4 T Cavanagh (17) 40, Friday Old Course CSS 73 35; Saturday Old Course CSS 73 35pts Castle Course CSS 66 40pts; Sunday CSS 36pts Nancy Connolle Trophy Old Course 1 L Cussen (25) 42pts, 2 A O'Reilly (27) 41, best gross V Hassett 30, 3 A Hayden (11) 4 4 D Hennessy (27) 41, 5 K Vaughan (14) 40, 6 P McCarthy (10) 39, Sunday mens fourball Caste Course 1 T Glynn (10) P Ralph (20) 48 D O'Siochain (14) K Howard (9) 47, 3 K Johnston (7) D O'Loghlin (8) 46 Monday Clahane Cup ladies singles stroke Castle Course 1 G Baggott (33) 62nett 2 E Chambers (12) 63, best gross A O'Malley 75, 3 D McDermott (22) 64nett 4 M O'Meara (14) 64, 5 L O'Driscoll (26) 64, 6 J Joyce (18) 67nett; Monday B Slattery Memorial Trophy Old Course singles CSS 73, 1 J Smyth (4) 41pts, 2 M Ryan (11) 41, Best gross B McCarthy 36, 3 G Lavelle (6) 40, 4 P Cloonan (19) 39, 5 P McInerney (4) 39; Tuesday Old Course Knox Cup Singles v par 1 G O'Donovan (31) 2up, 2 P Morgan (8) 2up; Best gross V Hassett 2 Down 3 J O'Siochain (12) 2up, 4 M Mannion (18) 2up; Tuesday Caste Course mens fourball 1 M Ryan (10) J C (13) 44pts, 2 C Crowe (14) J Manning (14) 44, 3 M O'Riordan (9) J McCaw (13) 44; Old Course Arnott Cup 1 N Kennedy Walsh, 2 MG Skerritt, 3 P Spillane; leading qualifier J O'Halloran: Wednesday Castle Course men's fourball 1 T Brown (6) M Fenton (15) 44pts, Wednesday Old Course C.S.S. 76 nett N Slattery Memorial Trophy ladies singles stroke 1 M McCarthy (15) 71nett, 2 M O'Connor (15) 72, best gross V Shannon 83, 3 Orla Barry (8) 76, 4 D Malone (14) 77, 5 M Barry (23) 77; Wednesday ladies fourball Castle Course 1 MG Hennessy (15) G McGrath (20) 40pts, 2 B McEvoy (13) R Frazer (17) 39; cup mixed foursomes stroke old course 1 E Mannion M Mannion 2 P Cloonan S Downes 3 K O'Loghlin F Sarma 3 M Hanrahan U O'Connell leading qualifier D Creedon M McCarthy; Thursday mens fourball Castle Course 1 P O'Brien (5) R McCavery (6) 47; Thursday ladies singles castle course CSS 37pts 1 S Conway (15) 37pts, 2 N Kenny (32) 34, Friday ladies fourball Kilcreene Course 1 Phenie Murphy (10) M Malone (13) 39pts, 2 A Hickey (18) L Gleeson (19) 38, 3 A O'Sullivan (21) P Ramsey (19) 37; Friday men's fourball Dr. Browne Cup 1 T Neehan (2) P O'Brien (5) 45pts, 2 M Waters (6) T Glynn (10) 41, 3 K O'Keeffe (3) D O'Keeffe (9) 40; Friday Castle Course ladies fourball 1 O Barry (8) M Duffy (33) 38pts, 2 G Costelloe (17) N Henchy (31) 38, 3 J Stockil (14) U Collins (23) 37; Friday Castle Course men's fourball 1 E Connaire (9) B Connaire (11) 44; Saturday Old Course Dunally Cup ladies foursomes 1 V H (4) M Powell (8) 41pts, 2 A Cullinan (10) G Rush (13) 32; Saturday Castle Course ladies fourball 1 G Condon (15) I Gleeson (25) 37pts; Saturday Old Course Munster Cups mens foursomes 1 B O'Doherty (10) M O'Brien (13); 2 R Cooney (7) B Cooney (16) 1 up; 3 S Frawley (14) G Daffy (17) 1down; Saturday Castle Course men's fourball 1 N Crowe (6) J Manning (14) 43, Sunday Old Course men's presidents prize to the ladies (Mr John Power) 1 L Slattery (27)43pts, 2 L Cronin (26) 42, best gross V Hassett 33, 3 A O'Sullivan (21) 39, 4 M M (13) 38; 5 C Fahy (19) 38, 6 M O'D (10) 37; Silver 1 P McCarthy (10) 36pts, 2 Y Morrison (17) 35, 3 J O'Callaghan (15) 35; Bronze 1 D McDermott (20) 36pts, 2 L Palmer (21) 36, 3 N Casey (20) 36; F9 1 A Hickey B9 1 M Davis; Sunday Caste Course mens singles Shaw Cup CSS 67 39pts 1 F Keane (12) 8up, 2 P Cloonan (18) 6 up, best gross D McInerney scr 4up, 3 B Murphy (20) 6up, 4 J Gilmartin (8) 6up, 5 B Gleeson (16) 5up.

LEE VALLEY

(Ladies): Wed Medal Silver 1 L Klettner (14) 77nett, Bronze A 1 P Rea (3) 73, Bronze B 1 F McSweeney (36) 85. Fixtures: Tomorrow Eileen Murphy Foursomes, Wed Aug 17 Openday 3 Ball Rumble, timesheet available.

LIMERICK

(Ladies): Fourball Tues 2, M Hallihan, J Cowhey 41 pts. 2, C Knight and D Tobin 41. Best gross: G O'Carroll, C Finucane 29. 3, J Ryan, D Leahy 39. 4, N Keogh, G O'Donovan 39.

LISMORE

(Gents): Tuesday Bacon 1 T J Daly, J Cashman L Kiely 43pts, Fri/Sat/Sun President's Prize (Mr Ted Keniry) Stroke 1 G Mulcahy (15) 124pts, 2 P Morrissey (10) 132, Gross D Behegan (6) 145, 3 A O'Rourke (8) 132, 4 T O'Donnell (17) 133, 5 R Walton (15) 133, Cat A T Sheehan (11) 134, Cat B J Bennett (13) 134, Cat C J Hornibrook (16) 135, Cat D M Byrne (21) 135, Past President R Ormonde (11) 136, Best Qualifier C Burke (12) 63, Best Sunday J Whelan (12) 66. Fixtures: Tuesday Bacon, Thursday Open Qualifier sponsored by Golden Meadows; Saturday Sunday Course Reserved all weekend.

LISMORE

(Ladies): Wed (Medal) sponsored by Cahill's Shop 1 G Murphy (27) 67nett, 2 B Barry (31) 68, 3 E Hornibrook (21) 68, 4 S O'Meara (15) 69; Mon Aug 1, 1 S Wilkinson (36) 34pts. Fixtures: Tomorrow Col O'Brien Cup; Sun 25 Sept Open Day, 3 ball timesheet at 058-56211.

LISSELAN

(Ladies): Fixtures: Sat Lady Captain's Prize to the ladies and gents Timesheet.

MACROOM

(Gents): Mon 1 S Sharrett (7) Bandon, M Cunneen (14) Dunmore and D O'Sullivan (17) 53; 3 man team event 1 T Creagh (12), M Crowley (11) and L Lehane (17) 89pts, 2 E Wall (10), H Wall and C Naughton (14) 82. Fixtures: Thur Clona 4/ball Draws 5.15, 5.30 and 5.45; Sat Open Singles; Sun Open 4/ball Timesheet 026-41072.

MACROOM

(Ladies): Mary's Toymaster 3 ball 1 S Murphy (23) S Keogh (24) C McGinley (25) all Bandon 51pts, 2 E Healy (17) N M Ring (23) Kanturk B O'Shea (33) 51, 3 Y Barrett (22) Lee Valley J Healy (27) A Healy (27) 51, 4 B McGrath (19) K O'Shaughnessy (31) Glengariffe G Ni Luasaigh (33) Lee Valley 50. Fixtures tomorrow Draws 9.30 10.30 12pm, 2.30 4.30 and 6pm Sun/ Wed Eileen Murphy foursomes Timesheet; Mon Cope Alliance Day Timesheet 026-41072; Wed Open Fourball 026-41072.

MAHON

(Gents): Tuesday Singles 1 T McCarthy(13) 37pts, Saturday and Sunday Lady Captain (Mrs. Terry Foley) Prize to Gents 1 P Higgins (12) 44pts, 2 A Farren (9) 44, 3 D Power (11) 44, Gross F Golden (5) 34, 5 P Boyle (26) 43, 6 E Barry (13) 42; Sunday Juvenile 1 I Bermingham (4) 43pts, 2 G Barry (6) 40, 3 M Drummond (13) 39. Fixtures: Tuesday Singles 5.30-6.30; Saturday and Sunday Chorus Sports sponsored Monthly Medal. Timesheet for Presidents (Mr. Jim Keelan) Prize to Gents and Juveniles posted in clubroom.

MAHON

(Ladies): Friday 1 R Boyle (23) 38pts, Cat 2/3 1 C Desmond (17) 36pts, 2 M Clarke (11) 34, Cat 4 1 M Coakley (24) 36pts, 2 M Cashman (22) 34, cat 5 1 E Barrett (34) 37pts, 2 R Roser (34) 35; Sunday Lady Captain's (Terry Foley) Prize 1 MV Lapthorne (17) 41pts, 1 S Meyler (13) 40, Best Gross M Clarke (11) 25, 3 H McCarthy (28) 39, 4 Lil Daly (15) 39, 5 M Mackesy (27) 38, 6 A Canty (15) 37, 7 E Ryan (24) 37. Fixtures: Friday /Sunday Sunday Invitation Mixed President (Mr. Jim Keelan) Prize Sunday 21st.

MALLOW

(Gents): Sat/Sun Shreelawn Oil Co Ltd Singles, 1 G Nagle (10) 44pts, 2 D Gallagher (15) 44, 3 D O'Neill (14) 42, Gross T O'Mahony (scr) 40, Best Sat C O'Callaghan (14) 40, Best Sun D Fitzpatrick (11) 41 (CSS Sat 72) (CSS Sun 70). Fixtures: Sat & Sun Singles sponsored by Mallow Golf Driving Range.

MALLOW

(Ladies): Tues Aug 2 Eileen Murphy Foursomes, 1 C Roche (11) & S Coakley (12) 39pts, 2 E Caplice (11) & J Daly (12) 36. Fixtures: 9 Hole Singles to Fri.

MILLTOWN

(Gents): Sat Tunney Cup, 1 D O'Grady (8) & J Tierney (22) 45pts, 2 F Kelly (14) & W Cotter (12) 44, 3 B Rhodes (21) & R Coleman (7) 44; Wed Team Event 1 B Rhodes (21) C O'Cuilleanain (19) N O'Cuilleanain (22) & S Rhodes (28) 76pts, 2 W Harnett (12) N Fanning (12) M Davy (18) & E Davy (16) 72. GOY results Exam Tues, Aug 9.

MILLTOWN

(Ladies): Tues Liz Meagher's Prize & Seniors Cup 1 S O'Connor (35) 48pts, Seniors Cup U Butler (18) 40, Gross M Logue (14) 28; Class 1, 1 U Butler (18) 40, 2 E Carton (18) 39, 3 A Lund (15) 37; Class 2, 1 A Devlin (23) 41, 2 M Bolger (19) 40, 3 A Neary jnr (20) 39; Class 3, 1 S Carton (34) 42, 2 M Harrington (31) 37, 3 M Prenderville (30) 36; Twos M Logue, C Hickey, M Bolger, B Flavin, P Murphy (CSS 72)

MITCHELSTOWN

(Gents): Singles Fri/Sat/Sun 1 K Dennehy (9) 42pts, 2 K Hayes (18) 41, 3 J McGrath (12) 40 Gross A Gamble (4) 34gross; 4 D O'Connor (9) 40, 5 Ml O Donnell (12) 40pts; Best Friday B O'Sullivan (12) 39; Best Saturday R Farrissey (19) 38pts, Best Sunday I Luddy (18) 39.

MITCHELSTOWN

(Ladies): Wed singles comp sponsored by Abina McDonald 1 P O'Sullivan (18) 35pts, 2 B Flynn (13) 35, Gross O O'Meara (8) 23. Fixtures: Mon-Fri excluding Wed Eileen Murphy Foursomes; Wed Open Singles Ladies and Gents sponsored by Waste Water Treatment.

MONKSTOWN

(Gents): Wed 3rd 18 Hole Invitation Singles 1. I. Mahony (20) 46 Pts. 2. J. Hastings (19) 44. 3. G. Jeffery (17) 43. 4. P. Kelleher (10) 42. 5. A. Doyle (8) 42 6. D. O'Sullivan (14) 41. 7. D. Dunlea (7) 41. 8. A. Horgan (12) 41 9. M. Daly (6) 41. 10. T. W. Egan (11) 40. Fri/Sat President's (Mr PM Cooney) Prize 1. C. Glavin (17) 43. 2. D. Cahill (12) 42. 3. S. Faul (10) 42 4. D. McCarthy (11) 42. Best Gross S. Horgan (3) 39. 5. T. Gately Jnr. (13) 42. 6. K. Dowling (11) 42 7. M. McNamara (14) 41. 8. T. Forde (6) 41. 9. D. Collins (16) 41. 10. G. Duffy (19) 40. 11. T. Dennehy (5) 40. 12. M. O'Brien (7) 40. 13. A. Rea (13) 40. 14. J. Tighe (16) 40. 15. J. Cogan (13) 40. Past President B. Collins (13) 38. Committee D. Byrne (10) 40. Seniors B. Cronin (14) 39. Veterans D. Barron (12) 36. F9: J. Horgan (19) 23. B9: M. Stuart (17) 24. Sun Singles 1. D. J. Crowley (11) 44. 2. B. Higgins Jnr. (8) 44. 3. M. Walsh (6) 44. Fixtures: Wed Invitation Singles, Thurs President's Prize to Juveniles, Sun Rescheduled Medal No. 5 (Timesheet Stands) Mixed Foursomes 4-6pm. Timesheets for Ford Open week and for Medal No. 6 now in Pro-Shop.

MONKSTOWN

Aug 2 Stroke 1 N Mc Carthy (27) 71; Silver 1 G Maher (18) 72, 2 L Hesse (16) 74, Best gross M Breathnach 81 gross, Bronze 1 N Mc Carthy (27) 71, 2 M Conway (29) 73, 3 M Scallan (30) 75, 4 C Treacy (27) 75. Fixtures: Aug 16 v Par.

MOUNT WOLSELEY

(Gents): AIB Sun Singles Aug 7/8, 1 J Fitzgerald (14) 40pts, 2 S Nolan (10) 39, 3 M Johnson (11) 39, J Murphy (13) 37.

MOUNT WOLSELEY

(Ladies): Sun Singles, 1 M Fogarty (20) 41pts, 2 E Hanley (22) 38.

MUSKERRY

(Gents): Liam Harkin's President's Prize CSS Fri=70 (37pts) Sat=71 (36pts), 1 C B O'Connor (13) 44pts, 2 J O'Mahony (11) 42, 3 L Harte (5) 42, Gross L Harte (5) 42, Gross H O'Leary (1) 38, 5 B MacSweeney (9) 42, J6 J C O'Riordan (18) 42, 7 B Harte (11) 42, 2nd Gross D O'Donovan Jnr (1) 37, 9 D Taylor (5) 42, 10 B O'Brien (11) 41, 11 F Lehane (6) 41, 12 E McDonnell (21) 41; Sun Singles, CSS 70 (37pts), 1 S O'Sullivan (13) 43pts, 2 A Daly (6) 42, 3 B O'Connell (6) 40, Gross J Waldron (1) 38, 5 N Healy (11) 39, 6 F Walsh (4) 39, 7 J Hegarty (8) 39. Fixtures: Tomorrow Invitation Fourball sponsored by Castrol Ireland; Fri Invitation Mixed Foursomes sponsored by CEI; Sat Three Mon Team Event in aid of Crumlin Children's Hospital sponsored by SuperValu Blarney; Sun Singles to 12.00.

MUSKERRY

(Ladies): Fixtures: Thurs & Sun Tiger Port; Tues 16 Aug, Invitational Fourball sponsored by AIB Bank.

NENAGH

(Gents): Wed Open 1, N Phelan (Roscrea) (14) 42 pts. 2, P. Ferris (11) 41. 3, F. Walsh (Beaverstown) (13) 41. Gross: G P Ryan 35. Sun Ulster Bank Intermediate Scratch Cup 1, L .Heffernan 78. 2, S. Ryan 79. 3, M. G. Ryan 80. 1st Nett: B. Condon (15) 68. 2, M. F. Ryan (13) 70. 3, J. Hynes (12) 70.

NEW ROSS

(Gents): Fixtures Sat four person mixed team events sponsored byd Jim Chjapman (Starstedt Ltd). Sun three person open event sponsored by Esso Ireland.

NEW ROSS

(Ladies): Singles 1, A McGuinness (22) 41 pts. 2, D Bolger (150 38. 3, K Kelleher (29) 37. 4, A Conway (12) 36. 5, M Flynn (21) 36. 6, F O'Brien (28) 36. 7, L Roberts (21) 35. 8, T Minihan (20) 35. 9, J Hartley (36) 35. 10, M Dunphy (31) 34. 11, M Rochford (15) 34. 12, M Furlong (24) 33. Tomorow the Centenary Cup. Draws 9-9.15, 10.15 to 10.30 2-2.15, 4-4.15 and 5.30-5.45. Lady President's Prize Wed, Aug 17. Sat Jim Chapman of Sarstedt Ltd prize 18 hole singles. Charity open day on Thurs, Aug 18 in aid of Downs Syndrome.

NEWLANDS

(Gents): Sat/Sun Professional's (Karl O'Donnell) Prize 1 T Cleary (10) 62nett, 2 D O'Reilly (13) 65, Gross P Butler (2) 71; Class I P Lernihan (5) 66, 2 PL Murphy (9) 67; Class II 1 P O'Sullivan (14) 67, 2 M Wilson jnr (11) 68 (L9); Class III 1 G Farrell (15) 67, 2 R Dempsey (18) 68; Class IV 1 J Finucane (19) 69, 2 P Weber (20) 70 (CSS 70)

NEWLANDS

(Ladies): Mixed Team of Four Tues, 1 Tolan (16) C Kenny (19) U Tolan (22) F Thomas (35) 94pts, 2 D Lawley (11) T Nelson (16) T Dunne (18) AM Lawley (25) 94, 3 B Brannigan (19) J Murphy (21) M Murphy (34) K Brannigan (36) 91.

OUGHTERARD

Wed 1 B Walsh (19) 38pts, 2 M Ni Mháille (14) 38, Gross M Fallon (18) 21, 3 C Moore (26) 37; Cat U-20 1 U Hernon (16) 36, 2 G Morris (18) 35; Cat 21-28 1 D O'Donovan (25) 36, 2 M McNally (25) 36; Cat 29-36 1 N O'Dwyer (32) 36, 2 T Lydon (29) 35; Nine Hole A O'Reilly (36) 15; (CSS 71).

PARKNASILLA

Andrew Rees' President's Prize CSS 39 pts. 1. L O'Sullivan (17) 42 pts. 2, M Martin (15) 40. 3, C Bradley (23) 40. Fri M Reynolds' Lady Captain's Day; Conquer Cancer 12 hole, 1 B Deane (19) 31pts, 2 M O'Mahony (20) 28. Fixtures: Sun President's Prize (Andrew Rees) Timesheet 064-45195.

PORTARLINGTON

(Ladies): Jim Smith Cup sponsored by Sean Eacrett, Sun July 31, 1 M Foy (36) 68nett, 2 M Flanagan (15) 73; Singles sponsored by Plum Heat, Wesley Dempsey, Tues, 1 C Bolton (10) 39pts, 2 H Whelehan (36) 37, 3 U Martin (28) 37, 4 K Booth (27) 34, 5 N Purcell (19) 34.

RAFFEEN CREEK

Minor Scratch Cup: CSS 67 1 N O'Connor (22) (Monkstown) 81pts, 2 I Ward (18) 83, 3 S Barry(24) 83, 4 G Knowles (18) 83, Nett 1 W Walsh (18) (Abbeyfeale) 66pts, 2 E Hayes (18) 67, Intermediate Scratch Cup CSS Saturday 69, Sunday 67, 1 A Lysaght (13) (Frankfield) 74: 2 A O'Sullivan (13) 78, 3 S Wade (12) (Frankfield) 78, 4 J O'Sullivan (12) 79, 5 J Shine (12) 81; Nett 1 D Cullinane (14) 65pts, 2 P Carroll (13) 66, 3 J Cronin (13) 66, 4 D Owens (18) 67; Junior Scratch Cup Css Saturday: 69, Sunday 67, 1 N Livesey (5) 72pts, 2 T Corcoran (8) 72, 3 S Tracey (7) 72, 4 K McCarthy (6) 73, Nett 1 L Dillon (11) 62pts, 2 S Collins (11) 65, 3 M Morgan (9) 67, 4 D Shine (10) 68. Fixtures: Friday/Saturday President's (Mr Liam Shanahan) prize Sunday: Singles. Timesheets for President's prize will be available Wednesday 4378430 for timesheets.

RAFFEEN CREEK

(Ladies): Singles Silver 1 A O'Byrne 42pts, 2 E Rowley (15) 38, Bronze 1 M Morrissey (26) 37pts, 2 G O'Driscoll (21) 37, 3 K Farrelly (27) 36. Fixtures Mon v Par.

RING OF KERRY

Macroom Motors Monthly Medal 1 P Sweeney (8) 74nett; 2 T O'Connell (5) 76 (best gross), 3 John O'Connor (8) 79, 4 P O'Connor (6) 81; Wednesday 9 hole Scramble 1 J O'Connor (8) P O'Connor (6) 28.5, 2 C Morey (23) K Mulcahy (7) 30.5. Fixtures: Every Wednesday 9h Open Scramble Sunday President's (Tommy McNicholas) Prize; Sat, Aug 27, Senior Scratch Cup; Sun, Aug 28, Captain's (James O'Dowd) Prize.

ROSS

(Gents): President's Prize sponsored by Safeguard Security (CSS 71): 1 Con Healy 44pts (7); 2 D Murphy 43 (14); 3 M Brosnan 41. (6); 4 J Murphy 41 (12); 5 D Mulcahy 40 (13); 6 S Gallivan (2) 38.

SKIBBEREEN

(Gents): Thurs Skibbereen Credit Union 1 M Murphy (11) 41pts, 2 J Collins (23) 38, Best Gross M Geary (6) 32, 3 M Walsh (11) 35; Sun Patron's Prize (Mr B McNicholas) 1 J O'Driscoll (15) 41pts, 2 T Walsh (17) 39, Best Gross D O'Connor (5) 31,3 K Lynch (16) 39, 4 P Burke (8) 38. Fixtures: Thurs Eagle office supplies Prize, Sun The Scratch Cups (Junior Intermediate, Minor) sponsored by Seymour Jewellers; Sat/Sun 20/21 Captain's Prize" timesheet in clubhouse.

SKIBBEREEN

(Ladies): Fri members prize: Silver: H Quirke (20) 35pts, Bronze: M Pattenden (30) 35pts, 2 B Browne (20) 35, M O'Driscoll (23) 35, 4 P Conway (27) 35; Wed Patron's Prize (Mr B McNicholas) 1 M O'Driscoll (24) 40pts, 2 K Roycroft (25) 38, Best Gross P McNicholas (10) 24, 3 P Conway (27) 38, 4 N McCarthy (24) 38, F9 H Quirke (19) 21, B9 M Pattenden (30) 21. Fixtures: Wed Members prize draws 2.30/5.00, Fri Mary Anns Prize Timesheet; Tues Scramble 1 V Braden, J Hicks, M Neary, 2 T Thompson, J Aherne, C Caffrey, 3 M McDermott, H O'Donnell, G Mackey, 4 E McDermott, A Devon, M Sweeney, Open Mixed Scrambles Tues, draw at 6.30pm.

SPANISH POINT

Fri 9h 1, K Hynes 24 pts. Bellbridge House Hotel Cup played on Sun 7th. CSS 62, 1, D Burke 57 nett. 2, P also on 59. 4, T Mernagh 60. Sun singles. Timesheet.

ST HELEN'S BAY

(Gents): Open Week Sunday Sponsored by Sheil Kinnear Singles (max handicap 20) 1 D Mahon (19) 42pts, 2 T O'Dowd (15) 41; 3 T Devitt (20) 40, F9 J Holt (7) 23; B9 A Jones (14) 23, Gross S Kelly (5) 32; Ladies Nine Hole 1 K Murphy (26) 35pts (countback) 2 A Sheehan (28) 25.

THE HEATH (Portlaoise)

(Gents): Wed Singles 1 Fr G Corcoran (23) 43pts, 2 J Buckley (18) 41, 3 C O'Neill (16) 38, 4 P Scully (18) 37, 5 D Mulhare jnr (17) 36; Fourball sponsored by Bank of Ireland 1 M Sparrow (18) M Buggy (Mountrath) (10) 46pts, 2 J Fingleton (13) N Reilly (14) 44, 3 B Davis (10) G O'Toole (20) 43, 4 S Cleland (6) A Cleland Jnr (9) 42; Sat 3 Person Event sponsored by Laois Educational Supplies, 1 D Burke (7) D Foley (11) K Ryan (11) 94pts, 2 M Gallagher (All Castlebarna) (11) J Gallagher (18) P Gallagher (18) 92, 3 P Heffernan (12) M Commons (22) K Langan (15) 88; AIB Sun Fourball, 1 J Farrell (11) D Griffey (12) 46pts, 2 J Delaney (6) T Murray (8) 46, 3 J Hayden (14) N Fennelly (16) 45, 4/Visitors P Sheridan (Both Craddockstown) (11) C McGarr (11) 43.

THE HEATH (Portlaoise)

(Ladies): Tues sponsored by Dads Army Singles, 1 J Hannon (25) 41pts, 2 M Egan (32) 40, 3 P O'Brien (24) 36, 4 A Doolan (16) 36, 5 D Campion (18) 36, (CSS 72).

THURLES

(Gents): Open week Sun 31st Singles 1, T Foncie O'Dwyer (9) 42 pts. 2, D Crowley (5) 42. 3, J O'Neill (6) 41. 4, E O'Neill (13) 41. 5, H. Graham (15) 38. CSS 37 pts. Wed. 3 Aug. team of 3: 1, T Hickey (10) , G McCormack (12), J McCormack (8) 94. 2, D Donoghue (15), P Finn (15) , T. J. Semple (6) 89. 3, P Murray (13) C Smee 20, B Heffernan (13) 89. 4, P Maher (18), S Maher 26, D Bourke (20) 88. Open Week Thurs 4th Scotch Mixed Foursomes 1, D Corcoran & E Ruddy (21). 2, R Donohoe (9) & F Donohoe (34). 3, P Lineen (13) & S Troy (14). 4, M Long (10) & F. Corcoran (15). 5, M Cronin (11) & B McCormack (12). Open Week Thurs 4th Aug 9 Hole Singles 1, E Healy(17) 6 Up. 2, D Kennedy(7) Templemore 1 up. 3, S Hayes (17) Rathdowney 1 up. 4, E Maher (4) 1 up. Fri. 5, Aug 18 hole singles stroke 1, M Mullanney (17) 66. 2, Fr. Martin Hayes (13) 68, 3, J O'Neill (5) 69, 4, J Quinlivan (4) 70. 5, D Connors (17) 70. 6, G McCormack (12) 70. 7, P Byrne Jnr. (3) 70. 8, E Jones (3) 70. CSS 71. Sat 6th Open fourball V par 1, P Lineen (13) & P Fallon (7) 10 up, 2, T Quigley (10) & M Fahey (14) 9 up. 3, J Malone (11) & G Bras (12) 9 up. 4, K. Hoban (7) Castlecomer & A. Byrne (14) Rathdowney 9 Up. Sun 7th Team of 4. 1, P Finn (13), A Finn (17), D Quinn (20), B Coghlan (19) 101. 2, J Nevin (11), M Finn (12), E Ruddy (19), C Delahunt(18) 101. 3, P. J. Doyle (5), R. Murphy (13), A. Brownrigg (12), R. Murphy (21) All Faithlegg 96. 4, M. Clohessy (15), P McEvoy (14), P Kavanagh (12), D Kennedy(17) 95. 5, F. P. Conroy (18), D Duggan (16), J Broderick (18), S Gubbins (18) 95. 6, J Dorney (15), Niall Loughnane (15), J Clohessy Jnr (19), A Ryan(18) 95.

TIPPERARY

(Gents): July 26 Open Singles 1 B O'Brien (13) 42pts, 2 J Ryan (15) 42, 3 E O'Connor (14) 42, 4 PJ Leahy (14) 41, 5 Visitor M O'Brien (15) 37; Tues Open Singles 1 N Powell (19) (Ballina) 40pts, 2 F Purcell (18) 39, 3 J O'Brien (15) 37, 4 J English (15) (Cahir Park) 36; Sat and Sun President's Prize 1 F Spillane (13) 100.5 Nett, 2 E Stapleton (14) 101, 3 J Fitzgerald (13) 101.5, 4 E Madden (11) 102.5, 5 MP Ryan (2) 103, Best Gross J O'Donoghue (4) 73, Cat 1 M Dillon (9) 103.5, Cat 2 D O'Dwyer (12) 104, Cat 3 G Noonan (18) 110. Fixtures: Sat Open Singles; Sun Club Singles sponsored by KT Flynn & Co; Tues Singles Open to visitors up to 4.30pm.

TIPPERARY

(Ladies): Wed President's Prize 1 C Crowe (8) 68 Nett, 2 B Boland (34) 70, Gross Y Daly Ryan (6) 79, 3 K Flynn (35) 71, Student S Crowe (18) 67, Front 9 M Condon (36) 33, Back 9 B Murray (20) 35. Fixtures: Thurs to 23rd Aug Eileen Murphy Foursomes; Wed 17th Club Day sponsored by Joe Whelan Singles.

TRALEE

(Gents): Sat Singles, 1 F Timlim (22) 37pts, 2 D O'Sullivan (12) 36; Sun Spectra Photo Exchange with Killarney, 1 B O'Malley (20) 25½pts, 2 M Hennebery (17) 25, 3 B Buckley (19) 24½, K Roche (19) 22½; Fri Scramble 1 J Kelly B Long & M O'Sullivan 26 10/12. Fixtures: Tomorrow President's Prize to Senior Men, Fri Final Scramble, semi open, timesheet in office, draw at 6.15pm; Sat & Sun Pat Mulcare Am Am.

TRALEE

(Ladies): Wed Junior, Lady Presidents Prize Peg Clifford to Junior, Academy Course, 1 M O'Halloran, 2 K Dillane, 3 S Carey; Main Course 1 A Peevers, 2 N Kelliher, 3 E Corcoran. Fixtures: Ladies Tralee Fast Captains, sponsored by Liz Naughton.

WATERFORD

Mon Waterford Crystal Open Tournament Men's Singles 1 B Williamson (18) 46pts, 2 G Buggy (11) 43, 3 R Walsh (12) 42, 4 D Shannon (7) 42, Gross P Clifford 35, 5 D Dowling (12) 41, Visitor J Browne (15) 38; Mixed 1 B Jeffers (10) and A Kennelly (18) 47, 2 M O'Shea (13) and C Walsh (20) 45, 3 J Lowe (20) and M Flavahan (13) 44, 4 T Ryan (16) and S Murphy (11) 43, 5 J O'Brien (14) and K Gaffney (21) 43, 6 M Condon (18) and B Burke (24) 43, 7 B Corcoran (8) and O Fives (21) 43; Tues Mens Singles 1 M Brennan (16) 40pts, 2 C Elliot (15) 39, 3 R Aylward (15) 38, 4 K Ryan (10) 37, Gross B O'Neill 33, 5 T Walsh (5) 37, 6 J Lynch (4) 36; Ladies Team Event 1 C Cleary (12), M Maher (21) and A Fenlon (17) 53pts, 2 E Hearn (2), D Power (17) and M Dempsey (26) 53, 3 A Green (17), T Ryan (16) and M Baston (25) 52, 4 C Stewart Lord (20), R Flynn (27) and C Corbett (22) 51, 5 M O'Connor (25), A O'Connor (28) and B Fahy (21) 50, 6 V Duffin Tebay (18), T Duffin (16) and N Reynolds (11) 50, Visitor M Galvin (20), N O'Keefe (20) and M Larkin (17) 50; Wed Fourball 1 T Keoghan (18) and G Buggy (13) 46pts, 2 M Gaffney (5) and G Corbett (14) 46, 3 A Mulhall (6) and A Duke (14) 46, 4 D Dowling (10) and D Dowling (11) 45, 5 M Walsh (12) and F O'Brien (14) 45, 6 P Nolan (15) and E O'Donnell (18) 44, 7 J Flavin (12) and D Flavin (9) 44; Thurs Stroke 1 D Breen (12) 63, 2 C McGrath (17) 65, 3 G Breen (15) 66, 4 G Rundle (12) 67, Gross B O'Neill 72, 5 B Walsh (6) 67; Fri Singles 1 T Egan (16) 47pts, 2 L Galvin (14) 41, 3 D Kirby (9) 40, 4 R Chan (14) 40, Gross R Guilfoyle 36, 5 T Walsh (5) 40, Visitor Neil Power (12) 38; Mixed 1 M and M Fleming 66.5, 2 P Bolger and H O'Riordan 70, 3 J and K Fuller 70, 4 P Troy and P O'Sullivan 70.5, Gross S Leslie and E Hearn 82, 1st Visitor P and M Fuller 72.5, 2nd Visitor N and A Fenlon 74; Sat 3 Person Team 1 F Hayden (9), J Hayden (6) and J English (15) 56pts, 2 C Matthews (10), P Dunphy (10) and M Boyle (5) 56, 3 A Glavin (19), F Doyle (22) and S Barret (28) 56, 4 J Tobin (12), J Condon (14) and J Dingley (12) 55, 5 T Rowe (13), J Kavanagh (12) and T White (10) 55, 1st Visitor J Mahon (9), D Grace (17) and N Long (18) 54, 2nd Visitor T Keogh (14), D Conroy (18) and J Conroy (18) 53; Sun; Singles 1 B Conroy (11) 43pts, 2 K Freeman (16) 41, 3 M Power (13) 40, 4 J Tobin (6) 39, Gross I Murphy 36, 1st Visitor L McGuire (15) 39, 2 Visitor G Goddard (17) 38; Mixed Scramble 1 B and R Matthews 35.6, 2 T Maley and J McNamara 36.5, 3 J Condon and B Condon 36.9, 4 L and N Motherway 37.6, 5 M and B Monaghan 37.8.

WATERVILLE

(Gents): AIB Sunday Singles 1 T O'Sullivan (17) 43pts, 2 A McAuliffe (11) 40, 3 N Moran (4) 39, 4 R O'Mahony (19) 39, F9 M Donnelly (11) 22, B9 B Golden (16) 20. Fixture: Sun Caprice 4 Ball.

WATERVILLE

(Ladies): Lady President's Prize (Jenny O'Sullivan) 1 N Buckeridge (20) 42pts, 2 M Creedon (12) 42, Gross A Aherne (14) 22, 3 A Barry (32) 41, 4 B Lucy (19) 37, F9 M O'Byrne (23) 20, B9 J Sullivan (28) 20, 9 Hole M Fitzgerald (32) 11pts; AIB Sun Singles 1 A Aherne (15) 39pts, 2 A Barry (30) 37, 3 T Gibson (11) 37, 4 E O'Riordan (11) 34.

WEST WATERFORD

(Gents): Self Help fourball Thurs/Fri/Sat 1 P Walsh (12), Aidan Walsh (12) 45 pts; 2 G O'Sullivan (16) Rathsallagh, D Gaffney (18) Rathsallagh 45; 3 R Cummins (12) Tramore, J Horrsson (9) Tramore 44. Gross: D Curran (6), C Kearney (4) 34. 5 P Walsh (12) P Walsh (21) 44. 6 T O'Callaghan (15), P Walsh (21) 44. 7 J Elstread (16), T Callanan (20) Luttrelstown 43. 8 C Gough (13), P Carey (10) Dungarvan 43. 9 P Flynn (17), P Carey (10) Dungarvan 43. 10 J McTiernan (14) Bodenstown, M McTiernan (33) Kilcock 43. Sun singles 1 A Harty (1) 38. 2 G Murray (6) Gross: P Murray (6) 29. 3 P Foley (12) 38. CSS 37. Fáilte House open 1 T Galvin (15) 39. 2 P O'Riordan (17) 39. Gross: K Stack (1) 35. 3 J Spratt (15) 39. 4 J O'Brien (23) 38. 5 D Walsh (11) 38. CSS 39. High handicap A: 1, P Power (200 29. 2, N Colleran (19) 27. 3, M Ashby (20) 27. B: 1, S O'Neill (18) 26. 2, P O'Donovan (18) 25. 3, F Griffin (25) 25. Guest: P Spratt (12) 35. Open singles Sun 31st/Mon 1 1, M Ferncombe (60 43. 2, S Walzer (10) Callan 42. Gross: M Shanahan (+1) 35. 3, T Marley (15) 40. Best Sun: A Spratt (6) 39. CSS 36. Juniors: Singles 1, R White (5) East Cork 48. 2, P Kearney (10) 44. Gross: E Cass (5) Clonmel 33. 3 M O'Neill (11) East Cork 41. 4 S Kenry (10) Gold Coast 40. 5 D Grennell (160 Enniscorthy 39. 6 D Pratt (22) Lismore 39. CSS 37. Fixtures Failte House open on tomorrow. High handicap today.

WEST WATERFORD

(Ladies): Mon 1 B Broderick (33) 42 pts; 2 K O'Regan (20) 36. Gross: B Joyce (14) Lismore 23. 3 A Parks (350 34. CSS 36.

WESTPORT

(Gents): Mon 1 D Newton (20) 47pts, 2 P Groden (12) 44, 3 D Scott (13) 43, 4 T Marks (12) 41.

WESTPORT

(Ladies): Sat Lady Captain's Prize (Clair McMyler), 1 M Rea (24) 41pts, 2 M Walsh (17) 39, Gross M McDermott 99) 24, 3 P Donald (23) 39, 4 P Kelly (20) 39, 5 A Mayberry (22) 38, Cat 1 C O'Connor (14) 38, Cat 2 M Barry (22) 36, Cat 3 A Cowman (29) 34, Past Captains M Grimes (15) 37, F9 J McAleer 21, B9 K Browne 19.

WOODENBRIDGE

(Ladies): Thurs Lisney's Open Day, 1 L Mernagh (11) M Gummy (8) 45pts, 2 G Judge (16) N Wallis (21) 42, Gross S Watkins (7) G McClaffery (10) 32, 3 M Barrett (16) L Flood (22) 41, 4 S Howell (7) S Freeney (28) 41, Front 9 A White (9) B Diskin (19) 22, Back 9 P Pratt (25) J Brennan (29) 23.

WOODSTOCK

(Gents): Open week sponsored by O'Connor Bakery, Ennis 1, J Dempsey, M Hayes 47 pts. 2, K Kennedy, J Duffy 45. 2, R Casey, E Casey 45. 4 J Meade and R Kennedy 43. Open week 2, three person scramble sponsored by Brewery Bar 1 J O'Connor, John O'Connor, P O'Connor 56.25 nett. 2, L McInerney, J Kelly, B Keane 57.50. 3 A Sweeney, T Nugent, C O'Connor 57.625. 4 V Toomey, B Ahearne, V Toomey Jnr 58.125. Fixtures tomorrow singles. Thurs two person scramble. Fri singles. Sat team of three rumble. Sun Fourball betterball.

YOUGHAL

(Gents): Mon 1st Open Fourball 1, C Fogarty (9) C Fogarty (12) Youghal 46 Pts. 2, P O'Brien (8) N O'Driscoll (12) Youghal 46. 3, M Halpin (5) P Monaghan (16) Youghal 45. Tues 2nd Open Singles 1, N Mc Carthy Snr (13) Youghal 40. 2, J Morey (8) Youghal 38 B9. 3, P Collins (7) Youghal 38. Best Gross: I O'Callaghan (2) Youghal 31. 4, B Curtin (11) Youghal 37. B9. CSS 35. Thurs 4th Open Threeball 1, t J Kearney Youghal (14) N Bradley Kinsale (12) A Holland Bantry (7) 83. 2, T Lynch Youghal (9) B O'Callaghan Macroom (16) D O'Brien Bantry (10) 81. 3, E Carey (8) P Moyter (15) S O'Murchu Youghal (21) 80. Fri 5th Open 18 Hole Mixed Foursomes 1, L & B McGee Youghal (65.5). 2, S & J Breasail East Cork (68.5). Best Gross J & V Murphy Youghal (81) 3, J Murphy A O'Shea Fermoy 70. 4, F O'Shea & C O'Sullivan Fermoy 70.5. 5, D MacSweeney & M Kennedy Youghal 71. 6, H & L Kilettner Lee Valley 71.5. Sat 6th, Sun 7th Open 18 Holes Singles 1, P Lehane Youghal (13) 44. 2, D McCarthy Youghal (10) 43. Best Gross I O'Callaghan Youghal (2) 36. 3, J Desmond (13) Kinsale 42. 4, Noel Fitton (18) Frankfield 41. Best Sat: C O'Brien Youghal (5) 38. Best Sun: K Hogan Youghal (19) 41. Front Nine S Hennessy Youghal (7) 22. Back Nine K Kenneally Youghal (15) 21 b3 CSS Sat: 74 Sun: 72. Fixtures: Thurs/Fri Open Singles. Sat/Sun Open Fourball/Foursomes. President's Prize Aug 18/19/20. Timesheet available.

YOUGHAL

(Ladies): Wed 3rd 18 Hole Open Fourball 1 M Lawton (19), C O'Farrell (East Cork) (32) 44pts; 2 Costello (Douglas) (20), F Barry (32) 42. Gross M Mahen (East Cork) (14), C O'Riordan (17) 29 Gross 3, A Barry (East Cork), A White (East Cork) (32) 41. 4, C Liahy (16) , M Cashman (East Cork) (18) 41. 5, McCarthy (24), P Hickey (Fermoy) (24) 40.

More in this section

golfnewsperson: adare manorperson: margaretperson: ciaran o'sullivanperson: m hickeyperson: n fitzgibbonperson: lady captain sheenaperson: o kirbyperson: kennyperson: m roganperson: s curranperson: maryperson: billy o'sullivanperson: pat meehanperson: raggettperson: d mcmahonperson: secperson: carmodyperson: galvinperson: meehanperson: m i meehanperson: kellihers millperson: athenryperson: sun sean boyle memorialperson: j duffyperson: g moroneyperson: p seeryperson: tperson: luke glynnperson: m kindreganperson: pperson: leydenperson: gross g gilliganperson: mccarthyperson: athyperson: sun tom manleyperson: j hanleyperson: j kellyperson: gross p ennisperson: o'callaghanperson: o'brienperson: youngperson: cruiseperson: devineperson: o'mahonyperson: ballinrobeperson: sat/sun lady captainperson: healyperson: dooleyperson: gross j lydonperson: hynesperson: moranperson: mulryanperson: mcdermottperson: flahertyperson: mullinperson: collierperson: m joyceperson: darcyperson: huntperson: burkeperson: ryanperson: byrneperson: mchughperson: reganperson: kellyperson: gillperson: o'connorperson: kaneperson: beatrice schalksperson: ballybunionperson: dalyperson: o'riordanperson: keaneperson: caseyperson: sperson: heniganperson: m morkanperson: mckeonperson: carrollperson: lydonperson: groarkeperson: m stackperson: bochperson: j nolanperson: o boyleperson: horganperson: scannellperson: hurleyperson: sextonperson: quinlivanperson: molyneauxperson: mckennaperson: griffinperson: a o'keeffeperson: g linnaneperson: j egglestonperson: j mccormackperson: t keaneperson: j hoganperson: s heniganperson: g quinlivanperson: mcloughlinperson: o'keeffeperson: c coolicanperson: br o'neillperson: e o'sullivanperson: r flanneryperson: j molyneauxperson: walshperson: dj o'sullivanperson: j o'sullivanperson: l o'carrollperson: mperson: jonesperson: m houlihanperson: t o'connellperson: m dilgerperson: h o'connorperson: k kennellyperson: p quilleperson: mj farrellperson: d murphyperson: k farrellperson: e condonperson: m o'farrellperson: gross e stackperson: t quilterperson: r molyneauxperson: mcauliffeperson: r barkeperson: m scannellperson: m maherperson: c quinlivanperson: o'flynnperson: m reenperson: c hurleyperson: m o'callaghanperson: kearnsperson: ballyheigueperson: leenperson: o'donnellperson: traleeperson: j horanperson: w barrettperson: b o'sullivanperson: eganperson: m devanneyperson: michael colemanperson: j o'gradyperson: casey p loweevent: thurs open scrambleevent: open dayevent: dayevent: newcastlewest exchange dayevent: fourball saturdayevent: fourball tuesday old courseorganisation: sun fourballorganisation: carmody
Sport
Newsletter

Latest news from the world of sport, along with the best in opinion from our outstanding team of sports writers

Sign up
IE_logo_newsletters

Select your favourite newsletters and get the best of Irish Examiner delivered to your inbox