Carr and McIntyre dominate comedy award nominations

Comedians Alan Carr and Michael McIntyre do battle at tonight's British Comedy Awards with three nominations each.

Comedians Alan Carr and Michael McIntyre do battle at tonight's British Comedy Awards with three nominations each.

The duo go head-to-head in two categories with McIntyre also up for best live stand-up and Carr nominated for best new television comedy with 'Chatty Man'.

But Harry Hill could crash their party if he bags best comedy entertainment programme for the third time in four years, and reclaims the best comedy personality award he last won in 2006.

The 20th annual British Comedy Awards also promises to be a good night for the BBC's new sitcom 'Outnumbered', leading the field with five nominations.

The family comedy, hailed by critics for its improvised style, has earned newcomer nominations for all three of its child actors.

Claire Skinner, who plays middle-class mother Sue Brockman, is up for best comedy actress, while the show also features in the best sitcom category, vying against Channel 4's 'Peep Show' and 'The IT Crowd'.

Sacha Baron Cohen's controversial movie 'Bruno', about a gay Austrian fashion reporter, and 'In The Loop', the movie spin-off of the BBC's dark political comedy 'The Thick of It', are both up for best film.

'Pulling', BBC3's comedy about three hard-drinking thirtysomething women which was axed after two series and ended with a one-off special in May, is up for best television comedy drama.

Two of the show's stars, Rebekah Staton and Tanya Franks, are also in the running for best female newcomer.

'The Inbetweeners' star Simon Bird, who won best male comedy newcomer in 2008, has sealed his success this year with a nomination for best television comedy actor, taking on Webb and Rob Brydon.

The Welsh stars of 'Gavin and Stacey' Ruth Jones and Rob Brydon are also up for an award each, for last year's Christmas special.

Harry Enfield and Paul Whitehouse have earned a nomination for the second series of their sketch show and would be the first British Comedy Award either comedian has won in more than a decade.

Tonight's ceremony will be hosted by Jonathan Ross, who pulled out last year in the wake of the "Sachsgate" scandal, and will air on ITV1 from 9.30pm.

A full list of all tonight's nominations:

Best comedy entertainment personality: Alan Carr: 'Alan Carr: Chatty Man' (Open Mike Productions for Channel 4); Harry Hill: 'Harry Hill's TV Burp' (Avalon for ITV1); Michael McIntyre: 'Michael McIntyre's Comedy Roadshow' (Open Mike Productions Manchester for BBC1).

Best comedy entertainment programme: 'Michael McIntyre's Comedy Roadshow' (Open Mike Productions Manchester for BBC1); 'The Sunday Night Project' (Princess Productions for Channel 4); 'Harry Hill's TV Burp' (Avalon for ITV1).

Best television comedy actor: Rob Brydon: 'Gavin and Stacey Christmas Special' (Baby Cow for BBC1); Simon Bird: 'The Inbetweeners' (Bwark for E4); Robert Webb: 'Peep Show' (Objective Productions for Channel 4).

Best television comedy actress: Ruth Jones: 'Gavin and Stacey Christmas Special' (Baby Cow for BBC1); 'Claire Skinner: Outnumbered: Series 2' (Hat Trick Productions for BBC1); Katherine Parkinson: 'The IT Crowd' (Talkback Thames for Channel 4).

Best new British television comedy: 'Alan Carr: Chatty Man' (Open Mike Productions for Channel 4); 'Ladies of Letters' (Tiger Aspect for ITV3); 'Psychoville' (BBC Productions for BBC2).

Best television comedy drama: 'Dead Set' (Zeppotron for E4); 'Psychoville' (BBC productions for BBC2); 'Pulling: Special' (Silver River for BBC3).

Best live stand-up performer: 'Michael McIntyre Live at the Apollo'; Frankie Boyle 'Live at the Hackney Empire'; Stewart Lee: 'Stewart Lee's Comedy Vehicle'.

Best male comedy newcomer: Daniel Roche: 'Outnumbered: Series 2' (Hat Trick Productions for BBC1); Tyger Drew-Honey: 'Outnumbered: Series 2' (Hat Trick Productions for BBC1); Charlie Brooker: 'You Have Been Watching' (Zeppotron for E4).

Best female comedy newcomer: 'Rebekah Staton: Pulling: Special' (Silver River for BBC3); Ramona Marquez: 'Outnumbered: Series 2' (Hat Trick Productions for BBC1); Tanya Franks: 'Pulling: Special' (Silver River for BBC3).

Best comedy panel show: 'Have I Got News For You' (Hat Trick Productions for BBC1); 'Mock the Week' (Angst Productions for BBC2); 'QI' (Talkback Thames for BBC1).

Best sitcom: 'Peep Show' (Objective Productions for Channel 4); 'The IT Crowd' (Talkback Thames for Channel 4); 'Outnumbered: Series 2' (Hat Trick Productions for BBC1).

Best sketch show: 'The Kevin Bishop Show' (Objective Productions for Channel 4); 'That Mitchell and Webb Look' (BBC Productions for BBC2); 'Harry & Paul: Series 2' (Tiger Aspect Productions for BBC1).

Best comedy film: 'Bruno' (Universal Pictures); 'In the Loop' (Optimum Releasing: Peter Capaldi/ Tom Hollander/ Gina McKee/ James Gandolfini); 'The Hangover' (Warner Bros: Bradley Cooper/ Ed Helms/ Zac Galifianakas).

More in this section

Puzzles logo
IE-logo

Puzzles hub

Visit our brain gym where you will find simple and cryptic crosswords, sudoku puzzles and much more. Updated at midnight every day.





Ireland's best off-road cycling trails. Volume 2 of our series.

READ HERE

Lifestyle
Newsletter

The best food, health, entertainment and lifestyle content from the Irish Examiner, direct to your inbox.

Sign up