Club Call: The golf results from this week's competitions around Ireland

Here's how you fared...
Club Call: The golf results from this week's competitions around Ireland

Macroom Golf Club Senior & Junior Cups 2020 (L-R): Mel Deasy (Lee Valley), Leo Goold President Macroom GC and Junior Cup winner, James Sugrue (Mallow) Open Amateur Champion, Peter O’Keeffe (Douglas) Senior Cup winner, Vincent Twomey Captain Macroom GC. Picture taken on 1st tee at Macroom Golf Club last month.

ATHENRY (Gents): Sat/Sun singles stroke GOY Club Champion, 1 K Molloy (5) 66, 2 O Keane (17) 66, Gross P Ryan (4) 71, 3 DP McSweeney (19) 67, Cat A P Finn (13) 67, Cat B P Flannery (17) 70, CSS Sat 72, Sun 71. Open singles Weds, 1 D Tierney (4, Galway) 41pts, 2 O Woodlock (17, Athenry) 41, Gross S O’Connell (0, Athenry) 39, Cat A P Hearns (6, Mountrath) 36, Cat B J Cloonan (21, Athenry), CSS 35. Sun singles, 1 D Mullins (9) 67, 2 E Morrissey (5) 67, Gross 1 D Conlon (1) 70, 3 R Molloy (14) 68, 4 G Geary (12) 68, Gross 2 J Bernie Jnr (1) 71, 5 K Finn (10) 69, 6 R Walsh (10) 69, 7 B Mulry (23) 69, 8 G Colleran (9) 70, 9 C O’Shea (12) 70, 10 D McCartin (8)70, Past President N Ivers (11) 71, Committee L Glynn (17) 72, CSS Fri 72, Sat/Sun 71.

ATHENRY (Ladies): 9H Stb Mon/Weds/Fri, 1 M Creaven (14) 20pts, 2 T Moroney (15) 19, 3 M Donoghue (26) 18. Singles stroke Weds/Sat, 1 N Nally (9) 72, 2 M Hosty (14) 73, Gross M McNamara (10) 84, 3 K McDonnell (27) 73, 4 T Coen (12) 73, Best 36+ E Glynn (41) 77. Singles Stb Sun, 1 R Penney (37) 39pts, 2 C Boland (19) 39, Gross N Nally (9) 27, 3 M Hosty (17) 35, 4 A Duke (19) 34, Best 36+ A Nugent (45) 34. Weds singles, 1 R Penney (34) 39pts, 2 P McCarthy (24) 36, Gross T Coen (11) 20, 3 R Collins (34) 36, Best 36+ F Hearns (36, Mountrath) 34. 9H singles Mon/Weds/Fri, 1 P McCarthy (12) 19pts, 2 K Morley (9) 17, 3 M McMahon (15) 17. President Mr R McCarthy’s Day singles strok Fri-Sun, 1 K Duggan (34) 68, 2 E O’Flynn (28) 70, Gross U Morley (14) 86, 3 R Walsh (33) 74, 4 C Boland (18) 74, 5 M Creaven (27) 74, 6 S Cunningham (19) 75, 7 D Cantwell (27) 75, 8 A Nugent (45) 75, Past President K Reilly (25) 80, Committee A Killeen (31) 77, 9 M-A Shivnan (21) 76, 10 S Courtney (26) 76, Best 36+ A Killilea (45) 79.

ATHLONE (Gents): President P Egan’s Prize Sat/Sun, 1 G O’Connor (19) 69, 2 R Connaughton (15) 71, Gross S Doyle (1) 75, 3 C McBrearty (11) 71, 4 T Gilhooly (6) 71. AWGS Thurs, 1 T Campion 27pts, Class 1 P Carolan 25, Class 2 M Healey 27, Class 3 D Fenton 23, Class 4 T Shaw 21. Weds open, 1 D O’Brien (4) 40pts, Class A P Gilligan (8) 38, Class B S Kelly (17) 37, Class C S Currid (25) 34.

ATHLONE (Ladies): Singles, 1 Y Walsh (15) 74, 2 C Fitzgerald (15) 76, Gross M Byrne (11) 93, 3 N O’Rourke (17) 79, 4 C Fuery (41) 79, Class A L O’Sullivan (16) 81, Class B A Egan Farrell (22) 81, Class C D Connolly (29) 79, Class T Watson (45) 85, F9 E Larkin (25) 38, 9H A O’Sullivan (19) 18.

BALLYBUNION (Gents): Sun singles, CSS 77, 1 J Kennelly (11) 33pts, 2 B Slattery (6) 32, 3 K Mulvihill (14) 31, Gross D O’Sullivan (5) 25, 4 J Quirke (15) 31, 5 P Roche (10) 31, Senior J O’Halloran (14) 29, Cat 1 K Mannix (10) 31, Cat 2 B Whelan (13) 29, Cat 3 J Barrett (17) 30, B9 J Eggleston 16. Seniors Thurs, 1 J Kinsella (13) 44pts, 2 J O’Connor (23) 42, 3 M Lucey (16) 42, 4 J Quirke (14) 40. Seniors, 1 M Woulfe (31) 18pts, 2 L McAuliffe (32) 18, 3 K Tangney (29) 17.

BALLYBUNION (Ladies): Tues singles, CSS 74, 1 C Morrissey (34) 42pts, 2 G Gallaher (32) 38, 3 S Gilmore Kettler (9) 36, 4 N Quaid (12) 36, 5 J Galvin (18) 40, Gross MK Barrett 29, Vintage M Fogarty (16) 35, Super-Vintage T Scanlon (18) 37.

BANDON (Gents): Thurs open singles, 1 C Walsh (19) 43pts, 2 D O’Leary (14) 41, 3 P O’Riordan (16) 40, 4 P Kehoe (24) 40, 5 E Conroy (11) 39. Sat singles, 1 P White (14) 41pts, 2 S Gillen (12) 41, 3 B Murray (20) 40, 4 M O’Donnell (18) 40, 5 J Ahern (13) 40, 6 H Byrne (15) 39.

BANDON (Ladies): Sat/Weds singles, 1 C Ryan (17) 43pts, 2 E O’Mahony (22) 41, 3 K Cummins (34) 41, 4 L Burns (10) 39, 5 C Muir (25) 37. Weds 9H, 1 T Burke (18) 21pts.

BANTRY BAY (Gents): Sat Captain T Morrissey's Prize, 1 M Harrington (11) 41pts, 2 K O'Donovan (10) 38, Gross M Kingston (3) 30, 3 C Ahles (17) 38, 4 J Casey (15) 37, 5 S O'Kane (24) 37, 6 G Harrington (14) 36, 7 T Coakley (4) 36, 8 M Collins (10) 36, 9 P Cronin (11) 35, 10 M Casey (6) 35, Past Captain/President M O'Sullivan (20) 36, F9 D Shiels (20) 21, B9 R O'Donoghue (3) 19. Sun singles, 1 L Wilcox (12) 36pts, 2 M Collins (10) 36, 3 S Cronin (12) 36.

BANTRY BAY (Ladies): Sat Captain T Morrissey's Prize to Ladies, 1 S O'Donovan (24) 34pts, 2 F Flanigan (31) 33, 3 M Dennehy (27) 33.

BLARNEY (Ladies): Sun singles stroke final, 1 T Riordan (14) 70, 2 B Cremin (19) 70, 3 S Lane (29) 72. Tues singles, 1 S Lane (29) 37pts, 2 T Ryan (21) 34, 3 B O’Mahony (25) 33. Tues 9H, 1 R Culhane-Galvin (36) 15pys. Sat singles stroke, 1 S Lane (28) 69, 2 M Murray (32) 71, 3 H McAuliffe (32) 72.

BORRIS (Gents): Sun 9H League, 1 J Kielthy (12) 20pts, 2 K Ryan (13) 19, 3 B Kiernan (11) 19. Sun open singles, 1 R Rowan (7) 39pts, 2 J Kavanagh (21) 39, 3 M Murphy (13) 38, Gross J Healy (5, Enniscorthy) 38, 5 S Cullen (22) 38, 6 L Cosgrave (17) 37, 7 M Davis (12, Callan) 37.

CAHIR PARK (Gents): ABP qualifier, Cat 1 R Davies 36pts, Cat 2 M Hickey 44, Cat 3 J Mullane 41. Seniors Arthur O’Donnell Cup, Cat 0-19 1 P McEvoy 33pts, 2 J Mackey 28, 3 M O’Donnell 28, Cat 20-22 1 B Lonergan 30, 2 B Nash 30, 3 P O’Callaghan 29, Cat 23+ 1 D Spillane 30, 2 B Callinan 30, 3 J Murphy 29.

CAHIR PARK (Ladies): Seniors Tues, 1 B Keating, K Dalton, M Webb 63pts, 2 P O'Connor, P Kehoe, B Rycroft 63, 3 C Noonan, M Devitt, A O'Gorman 58. Thurs singles, 1 M Cotter 41pts, 2 M Gill 38, 3 J Walsh 37, Gross I Buckley. Noel Aherne Memorial Weekend, 1 E Farrell 67, 2 M Gill 71, Gross S Carey, 3 B Hickey 74.

CASTLEMARTYR (Gents): Fri singles, 1 M Ryan (11) 40pts, 2 JD Crowley (14) 40, 3 D Healy (22) 39. Sat Lady Captain F Mellerick’s Prize to Gents, 1 L O’Toole (18) 41pts, 2 T Collins (19) 41, 3 E Harty (15) 40. Sun stroke, 1 E Barden (17) 68, 2 S Duggan (4) 71, 3 A Remo (5) 71.

CASTLEMARTYR (Ladies): Singles stroke Sun/Mon, 1 C McEvoy (28) 71, 2 M O’Leary (15) 73, Div 1 A Coyne (20) 76, Div 2 F Millerick (28) 83, Div 3 M O’Driscoll (39) 98.

CEANN SIBÉAL (Gents): Fourball, green 1 N O’Connor (18), R Begley (20) 49pts, 2 S Ó Muircheartaigh (15), J Curran (18) 48, 3 B O’Sullivan (12), L O’Connell (13) 46, yellow 1 M Rigney (20), S Scally (22) 45.

CEANN SIBÉAL (Ladies): Singles Stb, 1 Á Barry (22) 42pts, 2 R Sayers (16) 39, 3 E Ní Sheaghdha (21) 38, F9 S Uí Mhurchú (26) 20, B9 M Ní Mhaoileoin (26) 19.

CORK (Gents): Weds fourball, 1 J Daly (13), J Hanlon (15) 39pts, 2 M Cain (1), B Cain (8) 38, 3 R O’Driscoll (22), R Brown (12) 38, 4 T Connolly (10), D Prendergast (13) 38, 5 C Doyle (6), E Deasy (16) 37, 6 K O’Dwyer (17), T Finn (8) 37. Fri singles white, CSS 35pts, 1 and Gross S McSweeney (4) 40pts, 2 J Hanlon (15) 38, 3 J McCarthy (8) 37, 4 D Walshe (11) 37, 5 M Ford (0) 37, 6 M O’Sullivan (3) 37, 7 D Wallace (5) 37, 8 T Cleary (2) 37, 9 D Wallace (7) 36. Sat singles white, CSS 36pts, 1 K Twomey (10) 42pts, 2 E Horgan (14) 39, 3 P Seacy (15) 39, 4 V Savage (14) 38, Gross E Murphy 36, 5 C Foley (3) 38, 6 D Mulvhill (29) 38. Sun singles white, CSS 36pts, 1 M Cain (1) 40pts, 2 R Lucey (9) 39, 3 F Deasy (0) 37, 4 C Morris (14) 37, 5 JP Finn (9) 37, 6 T Cleary (2) 37, 7 M Coughlan (7) 37, 8 J Daly (5) 37.

CORK (Ladies): Thurs Matt Sands Prize, 1 A Daly (20) 41pts, Silver 1 A Horgan (16) 41, 2 J Dobson (14) 40, 3 E O’Connor (18) 36, Bronze A 1 R O’Donovan (23) 35, 2 A Turnbull (23) 33, 3 E Dinan (24) 33, Bronze B 1 M Hayes (35) 36, 2 M Fitzgerald (38) 34. Thurs 9H, 1 J Daly (10) 18pts, 2 C O’Connor (10) 17.

CO. TIPPERARY (Gents): Vice-Captain T Reed’s Prize, 1 J Hannigan (23) 69, 2 F Hickey (12) 69, Gross B Slattery (4) 73, 3 Captain K O’Sullivan (13) 69, 4 M Butler (10) 69, Cat 1 L Shanahan (8) 72, 2 D Hayes, Cat 2 1 D Quirke (14) 70, 2 N Horgan (12) 72, Cat 3 1 P Higgins (19) 72, 2 L Ryan (18) 72. Weds 9H, 1 S Forde 22pts, 2 G Ryan 21, 3 P Ryan 20. Seniors Fr Albie O’Bric Cup 15H champagne scramble, 1 T Moloney, D O’Sullivan, M Slattery 82pts, 2 J Grogan, J Hannigan, T Tuohy, J Browne 81, 3 PJ Maher, D Fitzgerald, P O’Gorman 75.

CO. TIPPERARY (Ladies): Tues scramble, 1 A Hallinan, A Blake, K Smyth, M Knightley. Weds 18H singles, 1 H Fitzgeald (34) 40pts, 2 A O’Dwyer (34) 38, Gross F Boyle (13) 20. Thurs scramble, 1 M Horgan, J Collins, O Ryan, 2 K Crosse, C O’Halloran, H Ryan.

CRADDOCKSTOWN (Ladies): President’s Prize to Ladies Sat/Sun, 1 D Hill (41) 35pts, 2 A Hallatt (21) 31, Gross R Treanor (14) 18, 3 E Roche (13) 31, Class 1 J Fitzgerald (16) 30, Class 2 A Reville (27) 31, Class 3 N Maye (29) 30. Singles Tues, Class 1 F Corrigan (14) 32pts, Class 2 D Brennan (25) 37, Class 3 J O’Connor (40) 33. 12H Mexican scramble Thurs, 1 M Byrne (37), A Quinn (18), M O’Connell (15) 46.2, 2 A McCormack (16), A Hallatt (21), K Delaney (38) 46.7, 3 M Edwards (42), P Guard (30), N Hyde (22) 48.6. Singles Sun, Class 1 L Moore (23) 34pts, Class 2 R McMullen (24) 38.

DONABATE (Ladies): Countess of Granard fourball Sun, 1 E Dempsey, D Reid 41pts, 2 M Berrigan, K Berrigan 44, 3 M McGrath, C Crummey 39, 9H M Mallon.

DOOKS (Gents): Fourball Sat/Sun, 1 M Duffy (19), R Gunning (24) 44pts, 2 P Riordan (12), S Roche (13) 43.

DOOKS (Ladies): Sat/Sun singles, CSS Sat 72, Sun 74, 1 D Johnston (27) 38pts, 2 C O’Connor (25) 35, 3 D Galvin (22) 34, Cat A E Ogie O’Sullivan (9) 33, Cat B A Curtayne (21) 33, Cat C N Curran (31) 31.

DOUGLAS (Ladies): Tues singles, 1 K Barry (22) 43pts, Silver 1 M Kelleher (11) 41, 2 E Higgins (6) 40, 3 K MacCann (4) 39, 4 M Mackey (12) 39, Bronze 1 A McCollum (28) 41, Bronze 2 C Dolan (28) 39, 3 A Barry (25) 38, 4 B Dann (37) 37. Tues 9H, 1 P O’Regan (15) 22pts, Silver J Cronin (10) 17, Bronze D Freeman (11) 21. Sun singles, 1 A Ní Thuama (5) 41pts, 2 M O’Leary Cooney (15) 36. Sat singles, 1 M Whelan (21) 37pts, 2 H Barry (19) 37. Sat 9H, 1 S Corbett (15) 20pts, 2 M Sherman (17) 20.

DUNMORE (Gents): Outing to Monkstown, 1 R Barrett 40pts, 2 J O’Neill 38, 3 J Minihan 38, 4 C Gilbert 35, 5 K Sutton 34, F9 H Lyons 21, B9 J O’Sullivan 17, Team 1 J Minihan, K Sutton, S Cormican, J O’Neill 91, 2 J Lehane, C Gilbert, M White, J Lehane 83.

EAST CORK (Ladies): Singles, Mon/Sun, 1 A O’Sullivan (20) 43pts, 2 R Browner (23) 38, Gross A O’Connell (13) 22, 3 T Murphy (37) 38, Cat A 1 B McCarthy (20) 36, 2 R Evans (20) 36, Cat B 1 A White (27) 37, 2 P Carey (25) 37, Cat C 1 B Walsh (38) 38, 2 A Dawson (37) 36.

ENNISCRONE (Gents): Open singles Thurs, 1 N Kilroy (13, w) 43pts,2 R O’Doherty (0, w) 40, 3 M Aris (12, y) 39, 4 D Collison (13, y, Co. Sligo) 39, 5 K Walsh (9, y, Galway) 38, CSS white 34, yellow 36. Sat semi-open, 1 G Laird (13, y) 40pts, 2 J Caulfield (4, w) 39, 3 R O’Doherty (+1, w) 37, 4 J Kilroy (15, y) 37, CSS white 34, yellow 36. Lady President A Higgins’ Prize to Gents Sun Scurmore, 1 K McLoughlin (16) 42pts, 2 J Forde (7) 42, 3 S King (21) 41, 4 F Donnellan (21) 40, 5 D O’Loughlin (23) 40, CSS 39.

ENNISCRONE (Ladies): Open singles Thurs, 1 K Kevlihan (21) 34pts, 2 K Jacob (15) 32, CSS 33. Sat semi-open, 1 C Dodd (19) 37pts, CSS 36. Lady President A Higgins’ Prize stroke, 1 M Wade (25) 70, 2 J Gillespie (19) 71, Gross J Donaldson (8) 85, 3 M Murphy (18) 72, 4 M Dargan (14) 73, 5 M Forde (12) 75, 6 H Malone (22) 75, Cat 1 J Ruane (16) 75, Cat 2 I Basquil (21) 75, Cat 3 M Barrins (30) 78, F9 M Jones (14) 36, B9 M McNamara (18) 37.

EUROPEAN (Gents): Singles, 1 N Steedman (3) 36pts, 2 F Garland (18) 36, 3 J McGuigan (25) 32. Open seniors, 1 G Tucker (19) 36pts, 2 G Lodge (15) 34, 3 N Steedman (3) 34. Open fourball, 1 J Walsh (9), D Whelan (11) 42pts.

FERMOY (Gents): Seniors 9H, 1 G Stanton (9) 20pts. Weds open, 1 KS Goggin (19) 43pts, 2 D Doherty (11) 43, 3 A Conway (18) 41, 4 S Tonks (13) 41. CSS 69 (37pts). Senior Scratch Cup, 1 C Butler (+1, Kinsale) 69, 2 D O’Sullivan (1, Mallow) 70, 3 K Stack (+1, Dungarvan) 73, Nett C Dorgan (6) 67, CSS home 70, away 73 (reduction only). Open singles v par, 1 D O’Mahony (10) 10up, 2 M O’Driscoll (11) 4, 3 E Carey (5) 4up, Cat A (0-10) W Morrison (8) 2up, Cat B (11-17) N O’Flynn (12) 3up, Cat C (18+) D O’Connell (20) 3up, J Goggin hole-in-one at 15H. Open singles, 1 L Roche (19) 41pts, 2 B Carey (12) 38, 3 T Moynihan (16) 38, M O’Keeffe hole-in-one at 11H, CSS 70. Open seniors, 1 C Murphy (12) 41pts, 2 I O’Callaghan (6) 41, 3 J Moloney (15) 39, 4 M Walsh (16) 39, CSS home 68, away 70. Lady Captain M Byrne’s Prize to Gents Sat, 1 N Forsyth (13) 64, 2 D Dineen (12) 68, 3 S Coughlan (6) 68, Gross P Griffin (4) 73, 4 B Mason (11) 68, 5 P Kerrigan (15) 69, 6 T McCarthy (6) 70, F9 J Lawlor (14) 33, B9 F Fenlon (10) 32, CSS 70.

GLENGARRIFF (Gents): Sun singles, 1 J Cremen (25) 60, 2 D O’Connor (22) 60, 3 S Guinane (13) 62. Weds 9H, 1 FT O’Sullivan (13) 19pts, 2 S Guinane (14) 19, 3 MJ O’Sullivan (9) 19.

GOLD COAST (Gents): Tues open L&G singles, 1 L Lynch (9, Williamstown) 43pts, 2 P Breathnach (14, West Waterford) 42, Cat 0-9 S Hopkins (5, Wexford) 38, Cat 10-18 M Swan (16) 41, Cat 18+ L Dooley (19, Carrick-on-Suir) 39, CSS 39. Fri open L&G singles, 1 J Flynn (8) 40pts, 2 F Mulvihill (20) 38, 3 N Kerrisk (20, Carrick-on-Suir) 35, CSS 36. Sat singles, 1 G Bagge (5) 38pts, 2 D Hallihan (13) 35, Gross K Cullinan (7) 30, CSS 37. Sat open singles, 1 A Farrell (19, Waterford) 38pts, 2 G Whittle (12, New Ross) 38, Gross I Murphy (5, Waterford) 30, CSS 37. Sun open singles, 1 WP Curley (16, Lismore) 36pts, CSS 37. Sun medal, 1 T Moore (13) 66, 2 B Power (6) 70, Gross D Henley (4) 70, CSS 36.

GOLD COAST (Ladies): GOY stroke, 1 H Fitzgerald (18) 67, 2 A O’Connor (28) 72, 3 R Murphy (12) 73. Tues open L&G singles, 1 R Murphy (12) 44pts, 2 M Ryan (23) 39, CSS 38. Fri open L&G singles, 1 J Browne (35, Luttrellstown Castle) 42pts, Gross I Lynch (6) 32, CSS 38.

KENMARE (Gents): Thurs Autumn Gold, 1 B Hourihan 21pts. Fri open, 1 J Guest (11) 39pts, 2 S Murphy (14) 38, 3 G Griffin (16) 37. President E O’Sullivan’s Prize, 1 C Breen (20) 43pts, 2 J Duggan (5) 42, Gross M O’Donovan (6) 68, 3 C Maye (13) 41, 4 C McSwiney (9) 41, 5 D Taylor (15) 41, F9 A Crowley (19) 24, B9 R O’Sullivan (5) 24, Past President D O’Dwyer, Senior T Crowley, Nearest Pin J Duggan, Longest Drive D Ó Siochrú, Guest 1 J O’Neill (4) 35, Best Junior L O’Sullivan.

KENMARE (Ladies): President E O’Sullivan’s Prize to Ladies Sat, 1 D Froment (14) 37pts, 2 K O’Shea (18) 35, Gross N Crowley (16) 21, Cat 1 C Brosnan (14) 34, Cat 2 J Bhamvra (24) 32, Cat 3 AM Cleary (53) 34, F9 K Kennedy (12) 17, B9 MD O’Sullivan (39) 18. Weds, 1 J Harrison (38) 43pts.

KILLARNEY (Gents): Singles Stb Mahony’s Point Sat/Sun, 1 M McAuliffe (13) 67, 2 D Kelly (6) 68, 3 P O’Brien (Head) (8) 68, 4 A Kelly (11) 68, 5 I Tangney (15) 69, 6 M Howard (7) 70, 7 K Carroll (11) 70, Cat 1 S Gallivan (2) 71, Cat 2 J O’Neill (7) 71, Cat 3 KW Fleming (15) 70, Cat 4 M Dennehy (19) 70, CSS 72.

KILRUSH (Gents): Captain’s Classic team-of-four, 1 J Robinson, T O’Hare, D Abbott, MJ McNamara 109pts, 2 PW Glynn, TJ Lyons, M McCarthy, G Young 106, 3 PJ Shannon, F McMahon, S Moran, MJ Hogan 104, 4 T McGrath, P Looney, T Coffey, MF Ryan 104, 5 M Ryan, C O’Mahoney, E Dore, T Buckley 104.

KILRUSH (Ladies): Captain’s Classic team-of-four, 1 G Burke, M Young, M O’Sullivan, A Hogan 75pts. Thurs singles, 1 A Gallagher (11) 34pts, 2 A Coen (20) 33, 3 A Brennan (12) 32.

LEE VALLEY (Gents): 36H singles stroke, 1 D Hourihan (12)142, 2 T Sheehan (6) 143, 3 M Lee (4) 143. Mon singles, 1 J Scannell (16, Fermoy) 42pts, 2 C Philpott (2) 42, 3 K McCarthy (+1) 39. Tues singles, 1 R Higgins (16) 43pts, 2 J Kelleher (22) 39, 3 R McSweeney (32) 38. Weds singles, 1 J Philpott (7) 40pts, 2 D Hickey (10, Slievenamon) 39, 3 K Bornemann (0, Douglas) 38.

LEE VALLEY (Ladies): Weds singles, 1 M Harte-Barry (27) 37pts, 2 M Kieran (35) 36, 3 Y Barrett (24) 32. Sat, 1 S McGrath (10) 70, Div 1 C O’Sullivan (14) 73, Div 2 P O’Sullivan (21) 75, Div 3 R Lehane (23) 71. 9H, 1 A Turnbull (11) 18pts, 2 B Matson (18) 15, 3 M Hickey (15) 14.

LIMERICK (Ladies): Singles Tues, 1 M O’Sullivan (20) 73, 2 P Kelly (14) 76, Gross E Walsh (5) 81, 3 O Finucane (27) 76.

MACROOM (Gents): Medal stroke Fri-Sun, 1 W Buttimer (11) 66, 2 B Concannon (6) 66, Gross P O’Connor (0) 71. Medal Stb Fri-Sun, 1 P Long (28) 43pts, 2 M O’Sullivan (9) 43, 3 B Barry-Murphy (20) 41, Senior MA O’Mahony (20) 39.

MAHON (Gents): Sat singles, 1 F Cumberton (15) 43pts, 2 S Jermyn (8) 41, 3 T Kennings (7) 41, 4 O Moloney (7) 40, 5 W Enright (10) 40, 6 S Hederman (19) 39, Gross O Kenny 31. Sun singles, 1 D Hayes (16) 42pts, 2 W Hegarty (14) 39, 3 P Holton (26) 39, 4 P Deegan (17) 38, 5 B Horgan (24) 38, Gross F Golden 37.

MAHON (Ladies): Singles Fri/Sun, 1 T O’Sullivan (14) 38pts, Cat 2/3 1 B Tobin (16) 38, 2 G Brohan (18) 37, 3 F Walsh (20) 34, Cat 4 1 M Hough (24) 37, 2 E Hickey (22) 36, 3 N McCarthy (22) 35, Cat 5 1 M McSweeney (29) 36, 2 I Buttimer (30) 36, 3 O Deasy (31) 32, 4 T Boohig (36) 32, 5 A Keating (40) 32. 9H, 1 A Barry 19pts, 2 S Brennan 16, 3 C Cronin 15.

MAINE VALLEY (Gents): St Mary of the Angels Charity Weekend, 1 A Spillane (8) 39pts, 2 T Murphy (12) 39, 3 S Harnett (17) 39, Gross M McKenna (10) 80, 4 R Morrison (18) 38, 5 B O’Shea (23) 38, Over-60 M Ó Cinnéide (20) 37.

MALLOW (Gents): Lady Captain Mrs S Nyhan’s Prize to Gents Sat, 1 S Holt (11) 42pts, 2 M O’Donoghue (4) 42, 3 J Quill (10) 41, 4 T Conroy (18) 41, Gross N Gallagher 35, F9 J O’Leary (11) 23, B9 JD O’Keeffe (23) 22, CSS 37.

MALLOW (Ladies): Tues singles, 1 A Shannon (24) 39pts, 2 F Fuller (19) 38, Gross C Kearney (6) 31, 3 K Vaughan (33) 37, 4 M O’Keeffe (14) 37, CSS 72.

MITCHELSTOWN (Gents): Murphy Cup Fri-Sun v par, 1 G McGrath (18) 5up, 2 P Foley (12) 4up, Gross J Herlihy (5) 2up, 3 M Kearney (14) 4up, Junior A Luddy (3) level. Open singles, 1 W Riordan (13) 3up.

NEWCASTLE WEST (Gents): Open singles Thurs, 1 C O’Connor (8) 40pts, 2 S Walsh (6) 40, Gross J Collins (9) 31. Open weekend, Fri twoball scramble 1 M Relihan (12), B Broderick (17) 52.5, 2 D White (13), N White (25) 53. Sat/Sun team, 1 K Condon (19), T Condon (19), T Ward (9) 54pts, 2 J Murphy (24), T Kelly (22), J Geoghegan (18) 54, 3 D Coleman (14), J Coleman (16), P O’Brien (22) 53.

NEWCASTLE WEST (Ladies): Open weekend, Fri twoball scramble 1 Lady Captain J Scanlan (10), I O’Connor (27) 58.5, 2 P Hourigan (27), N Fitzgibbon (34) 58.5. Sat/Sun team, 1 M McAuliffe (11), N Ryan (31), T Twomey (39) 49pts, 2 T McCarthy (10), M Maher (17), M Cashman (25, East Cork) 49, 3 K Holland (19), P Hourigan (27), A Grant Nestor (39) 46.

RAFFEEN CREEK (Ladies): McNamee Cup Sun/Mon, 1 S Gash (24) 40pts, 2 G O’Farrell (18) 38, 3 C Allen (25) 37, 4 K Bray (21) 36, 5 O O’Mahony (28) 35, 6 M Darmody (33) 35, CSS Sun 70, Mon 69. 9H Stb, 1 M Dooley (28) 20pts.

ROSS (Gents): Sat/Sun singles v par, 1 T Horan (21) 7up, 2 D Broderick (19) 6up, 3 S Dennehy (16) 5up, 4 T Kelly (14) 4up.

ROYAL CURRAGH (Gents): Vice-President’s Prize Sat/Sun, 1 E Brown (15) 65, 2 J Caffrey (26) 67, Gross R Brady (5) 73, 3 F Grimes (22) 67, Cat 1 M Stafford (8) 68, Cat 2 G Massey (14) 68, Cat 3 W Redmond (19) 67, CSS 73.

ST HELEN’S BAY (Ladies): Open singles Weds, 1 R Donlon (23, Rathfarnham) 39pts, 2 N Kavanagh (15) 35pts, 3 K Murphy (28) 32. Fri 9H qualifying, 1 M Walshe (15, Carlow) 16pts, 2 T Kilcline (13, Black Bush) 16, 3 V Breen (18, St Helen’s Bay) 16. President J O’Keeffe’s Day Sat, 1 S Roche Moore (33) 37pts, 2 A Foran (35) 37, 3 H O’Connor (23) 36, 4 G Darling (23) 34, F9 C Dalton (28) 19, B9 K Murphy (28) 16, Nearest Pin E Farrell. Sun monthly medal, 1 S Glynn (29) 70, 2 R Donlon (21) 70, 3 K Murphy (28) 73.

STACKSTOWN (Gents): Weds singles, 1 J Nolan (11) 42pts, 2 J Teahan (14) 39, 3 C Doyle (12) 37, 4 P Byrne (14) 36, 5 S McNulty (22) 36, 6 L Kane (24) 35, CSS 72.

TIPPERARY (Gents): Tues open singles, 1 PJ Leahy (15) 43pts, 2 M Kenny (27) 40, 3 K O’Rourke (17, Newcastlewest) 39. Seniors Thurs, 1 S Jackson, M Fuller, M Kenny, A Ryan 98pts, 2 T Ellard, M Kinahan, L Ryan, J O’Donovan 97, 3 M Crotty, F Doran, PJ Raggett, JB Ryan 95, 4 F Dalton, M O’Grady, T O’Sullivan, S Ryan 94. Sat singles, 1 B Murphy (15) 41pts, 2 M Morrissey (10) 41, 3 E Costello (12) 40. Frewen Cup, 1 P McGrath (12) 64, 2 S Cummins (5) 68, 3 D Cleary (5) 69.

TRALEE (Gents): Master Classic 7 Sat/Sun, 1 G Deegan (2) 41pts, 2 T Egan (13) 41, 3 S McGibney (21) 41, 4 C Stack (15) 41, 5 D Sugrue (6) 40, Gross A O’Callaghan (1) 38, Div 1 G O’Sullivan (4) 39, Div 2 C Hussey (11) 38, Div 3 K Rutledge (14) 36, Div 4 P O’Donoghue (18) 38.

TRAMORE (Gents): Sun singles v par, 1 C Furlong (7) 5up, 2 M Power (12) 5up, 3 C Lanigan (4) 5up, Gross A Thomas (+1) 3up, B9 K Baldwin (12) 3up. Thurs 11H, 1 P Corby (25) 21pts. Mon singles, 1 E Butler (17) 38pts, 2 A Prendergast (35) 35, 3 N Casey (22) 35. 11H, 1 K Gaffney (24) 18pts. Weds long-handicap, 1 S Thompson (21) 24pts, 2 F Heffernan (21) 22, 3 F Vaughan (18) 22, J Phelan (22) 20. Thurs 11H seniors, 1 JC Power (24) 27pts, 2 R Dooly (22) 26, 3 R Andrews (24) 26, Super Senior T Dillon (20) 24. Fri L&G open singles, 1 J Mitchell (1) 39pts, 2 B Mundy (13) 38, 3 M Walsh (6) 38, Visitor W White (17, Lisheen Springs) 38. Sun singles, 1 G McCarthy (15) 41pts, 2 R Landers (7) 41, 3 N Cashin (5) 40, Gross J Mitchell (0) 39, B9 D Bennett (3) 21.

TRAMORE (Ladies): Sat open Newtown Nine, 1 A Prendergast (35) 18pts, 2 H Power (24) 17.

WATERVILLE (Gents): Sun singles, 1 J O’Shea (8) 39pts, 2 K Casey (12) 38, 3 G McGillicuddy (17) 36, F9 H Shanahan (20) 20, B9 L Higgins (7) 19. Sun singles stroke, 1 G O’Connell (11) 68, 2 D Flahavan (13) 68, 3 B O’Shea (12) 69, F9 P Devane (15) 30.5, B9 V Devlin (10) 33.

WEST WATERFORD (Gents): Singles Sat/Sun, 1 C Lougheed (12) 40pts, 2 L O’Brien (9) 38, Gross P Spratt (1) 33, 3 C Cooney (6) 36 CSS Sat 37, Sun 36. 9H Tues, 1 R Tobin (4) 18pts, 2 J Moroney (7) 18, CSS 18. Open singles Stb Weds, 1 P Spratt (1) 39pts, 2 D Murphy (13, Bandon) 38, 3 PJ Barry (19, Dungarvan) 38, CSS 38.

WEST WATERFORD (Ladies): Fri/Sat Lady Captain P Kelly’s Prize, 1 M Herlihy (31) 149, 2 C Ruane (18, junior) 148, Gross D Ruane (15) 181, 3 J Swayne (17) 150, 4 R McDonnell (35) 152, 5 J Whyte (17) 153, Cat A F Butler (20) 155, Cat B J O’Donovan (27) 156, Cat C G Hickey (33) 153, Best Fri MT Curran (23) 72, Best Sat C Donnelly (29) 71, Past Captain J Sheehan (21) 157, Committee D Nugent (19) 161, 9H G Lyons.

WEXFORD (Gents): Sat/Sun fourball, 1 P Harnett (16), L Forrestal (20) 47pts, 2 D Robinson (8), P Kelly (13) 47, 3 G Lynch (6), N Murphy (12) 46, 4 J Kehoe (14), J Thomas 921) 45, F9 U Ryan (8), A Keating (30) 27, B9 A Doran (6), J Cleary (16) 23. Tues seniors 15H, 1 G Mulhall, J Thomas, G Roche, C Pierce 38½, 2 M Robinson, M Browne, J Shorten, D Greer 40 1/3, 3 B Long, P Kavanagh, B Judd 40¾. Tues 10H semi-open mixed foursomes, 1 C Grant, M Butler 30 2/3, 2 J Rackard, M Rackard 32 2/3, 3 R Sexton, A Culleton 32.

YOUGHAL (Gents): TK Keane Memorial Trophy Fri-Sun, CSS Fri/Sat 35pts, Sun 34, 1 J Rogers (13) 40pts, 2 A O’Brien (10) 41, Gross P Moylan (+1) 38, 3 C O’Callaghan (12) 40, Fri 1 Morey 37, Sat 1 S Power (12) 40, 2 S Prendergast (6) 39, Sun 1 P Giltinan (17) 39, 2 A Budds (9) 38.

YOUGHAL (Ladies): Weds team, 1 B O’Donoghue (14), P Brennan (19), J Coyne (22) 60pts, 2 R Connelly (5), D Quill (14), 4 Mathews (24) 55. Weekend singles 1 T Treacy (12) 36pts, 2 A O’Neill Coyne (20) 36. Weds Emer Casey Memorial, 1 M Fouhy (36), I O’Brien (26), S O’Leary (36) 64pts, 2 G Meaney (34), M Pomphrett (14), K Flavin (29) 61, 3 T Landers (14), D Fitzgibbon (28), N O’Keeffe (27) 61, 4 C O’Brien (13), F Fitzgerald (22), M O’Donoghue (26) 60.

More in this section

Sport Newsletter

Latest news from the world of sport, along with the best in opinion from our outstanding team of sports writers

Sign up

Select your favourite newsletters and get the best of Irish Examiner delivered to your inbox