Bumper weekend kick-starts clubs’ SFC aspirations

REIGNING Cork senior football champions Nemo Rangers will begin the defence of their title on May 7 with a first round tie against Ballincollig in Ovens.

The clash will be one of eight first round county SFC ties to take place that weekend with Carbery Rangers and Ilen Rovers commencing the programme the previous evening on May 6 in Kilmacabea.

Last season’s PIFC champions Newcestown will play last year’s senior finalists St Finbarr’s in their opening game at senior level on May 8 in Ballygarvan.

The defending county senior hurling winners Sarsfields will face Cloyne in their opening championship tie on June 4 in Carrigtwohill. The senior championship commences the night before with two opening round ties between Erins Own and St Finbarr’s in Páirc Ui Chaoimh while Bride Rovers take on Na Piarsaigh in Watergrasshill. Recent All-Ireland club intermediate champions Ballymartle make their bow at senior level in Mallow against Newtownshandrum on June 4th.

Midleton will face Bishopstown on Friday June 10th despite protests by their delegate Pat Horgan over the unavailability of three players due to the Leaving Cert.

It was also announced at the meeting that Carrigtwohill’s Peter Hogan is set to step down as chairman of Coiste na nÓg, due to work commitments. The vacancy is set to be filled by current County Board Youth Officer Marc Sheehan for the remainder of the 2011 campaign. The responsibility for implementing the Garda Vetting programme will fall to current County Board Cultural Officer Liam O’Laochdha.

2011 Cork Championship Fixtures

March 14: SFC (Divisions/Colleges)

Group 1: Imokilly v Carbery, Páirc Ui Rinn, 7.30pm. Group 2: Avondhu v Beara, Dunmanway, 7.30pm.

March 16: SFC (Divisions/Colleges)

Group 1: Duhallow v Muskerry, Cloughduv, 7.30pm.

March 24: SFC (Divisions/Colleges):

Group 1: Imokilly v Duhallow, Mourneabbey, 7.30pm.

Group 2: Avondhu v Seandun, Mallow, 7.30pm.

March 25: SFC (Divisions/Colleges)

Group 1: Carbery v Muskerry, Cloughduv, 7.30pm.

March 28: SFC (Divisions/Colleges)

Group 1: Imokilly v Muskerry, Páirc Ui Rinn, 7.30pm; Carbery v Duhallow, Mallow, 7.30pm.

March 29: SFC (Divisions/Colleges)

Group 2: Beara v Seandun, Dunmanway, 7.30pm.

April 11: SFC (Divisions/Colleges):

UCC v Winners Group 1, Venue TBC; Cork IT v Winners Group 2, Venue TBC.

April 16: JBFC first round:

St John’s v Freemount, Kanturk; Lough Rovers v Randal Óg, Brinny; Goleen v Ballinure, Clonakilty; Abbey Rovers v Araglen, Doneraile; Redmond’s v Castlelyons, Watergrasshill.

April 17: JBFC first round:

Belgooly v Rochestown, Carrigaline; Ballyphehane v Shanbally, Grenagh; Deel Rovers v Grange, Castletownroche; Charleville Rovers v St Catherine’s, Castletownroche; Glenlara v Kilmeen, Macroom; Lismire v Gleann na Laoi, Macroom; Crosshaven v Bere Island, Dunmanway.

April 18: SHC (Divisions/Colleges)

Round 1: Imokilly v Muskerry, Páirc Ui Rinn, 7.30pm; Duhallow v Avondhu, Cloughduv, 7.30pm.

April 25: SHC (Divisions/Colleges)

Round 1: Imokilly v Duhallow, Mallow, 7.30pm; Muskerry v Avondhu, Mourneabbey, 7.30pm.

April 30:

JBHC first round: Rathpeacon v Ballinure, Ballinlough; Belgooly v Randal Óg, Kilbrittain; Killavullen v Ballinacurra, Castlelyons; Lough Rovers v Gabriel Rangers, Clonakilty.

May 1:

JBHC first round: Kilmichael v Macroom, Coachford; Iveleary v Castlemagner, Clondrohid; Gleann na Laoi v Lismire, Ballyclough

May 3: SHC (Divisions/Colleges)

Round 1: Imokilly v Avondhu, Rathcormac, 7.15pm; Muskerry v Duhallow, Muskerry venue, 7.15pm.

May 6:

SFC first round: Carbery Rangers v Ilen Rovers, Kilmacabea.

May 7:

SFC first round: Na Piarsaigh v Douglas, Páirc Ui Rinn; Valley Rovers v Aghada, Páirc Ui Rinn; Nemo Rangers v Ballincollig, Ovens; Clonakilty v O’Donovan Rossa, Rosscarbery.

PIFC first round:

Bantry Blues v Newmarket, Macroom; Ballinora v Kiskeam, Clondrohid; Naomh Aban v Clyda Rovers, Dromtariffe; Ballingeary v Carrigaline, Newcestown.

May 8:

SFC first round: St Nicholas v Castlehaven, Bandon; Dohenys v Bishopstown, Bandon; St Finbarr’s v Newcestown, Ballygarvan.

PIFC first round: Nemo Rangers v St Vincent’s, Páirc Ui Rinn; Glenville v Mallow, Ballyhooly; Grenagh v Macroom, Donoughmore.

IFC first round: Cill na Martra v Kildorrery, Donoughmore; Adrigole v Killavullen, Inchigeela; Castletownbere v Fermoy, Inchigeela; Glanmire v Ballydesmond, Mallow; Kinsale v Ballyclough, Blarney; Aghabullogue v Canovee, Ovens; Éire Óg v Cloyne, Riverstown.

May 14:

IFC first round: Youghal v Glanworth, Ballynoe.

JBHC first round: Bantry Blues v Dromtariffe, Coachford.

May 15:

PIFC first round: St Michael’s v Mayfield, Páirc Ui Rinn.

May 27:

PIHC first round: Ballincollig v Youghal, Riverstown; Carrigaline v Mallow, Blarney.

IHC first round: Aghada v Ballygarvan, Páirc Ui Rinn.

May 28:

PIHC first round: Inniscarra v Courcey Rovers, Páirc Ui Rinn.

June 3:

SHC first round: Erins Own v St Finbarr’s, Páirc Uí Chaoimh; Bride Rovers v Na Piarsaigh, Watergrasshill.

IHC first round: Cobh v Fermoy, Lisgoold.

June 4:

SHC first round: Ballinhassig v Carrigtwohill, Páirc Ui Rinn; Glen Rovers v Killeagh, Midleton; Ballymartle v Newtownshandrum, Mallow; Sarsfields v Cloyne, Carrigtwohill.

PIHC first round: Argideen Rangers v Castlelyons, Páirc Ui Rinn; Aghabullogue v Kilbrittain, Newcestown.

IHC first round: Fr O’Neill’s v Meelin, Mallow; St Catherine’s v Bandon, Church Road.

June 5:

PIHC first round: Watergrasshill v Tracton, Caherlag; Ballyhea v Newcestown, Ballincollig; Blarney v Valley Rovers, Ballinhassig.

IHC first round: Kilworth v Blackrock, Rathcormac; Barryroe v Dripsey, Cloughduv.

June 10:

SHC first round: Bishopstown v Midleton, Carrigtwohill.

IHC first round: Milford v Éire Óg, Mourneabbey.

June 11:

SHC first round: Douglas v Blackrock, Páirc Uí Chaoimh.

IHC first round: Dromina v Kanturk, Milford.

June 12: SHC (Divisions/Colleges)

Round 2: Cork IT v Runners-Up Round 1, Venue TBC; UCC v Winners Round 1, Venue TBC.

More in this section

courtsgaafootballplace: ovensplace: kilmacabeaplace: ballygarvanplace: carrigtwohillplace: páirc uí chaoimhplace: watergrasshillplace: mallowplace: ballycloughperson: pat horganperson: peter hoganperson: county board youth officer marc sheehanperson: county board cultural officerperson: liam o’laochdhaperson: mourneabbeyperson: seandunevent: 2011 cork championship fixturesevent: ifcorganisation: sfcorganisation: corkorganisation: nemo rangersorganisation: ballincolligorganisation: carbery rangersorganisation: ilen roversorganisation: pifcorganisation: newcestownorganisation: st finbarrorganisation: sarsfieldsorganisation: cloyneorganisation: erins ownorganisation: st finbarr’sorganisation: bride roversorganisation: na piarsaighorganisation: ballymartleorganisation: newtownshandrumorganisation: midletonorganisation: bishopstownorganisation: carrigtwohillorganisation: coiste na nogorganisation: imokillyorganisation: carberyorganisation: avondhuorganisation: bearaorganisation: duhalloworganisation: muskerryorganisation: páirc uíorganisation: seandúnorganisation: dunmanwayorganisation: uccorganisation: jbfcorganisation: st john’sorganisation: freemountorganisation: kanturkorganisation: lough roversorganisation: randal ógorganisation: brinnyorganisation: goleenorganisation: ballinureorganisation: clonakiltyorganisation: abbey roversorganisation: araglenorganisation: doneraileorganisation: redmond’sorganisation: castlelyonsorganisation: watergrasshillorganisation: belgoolyorganisation: rochestownorganisation: carrigalineorganisation: ballyphehaneorganisation: shanballyorganisation: grenaghorganisation: deel roversorganisation: grangeorganisation: castletownrocheorganisation: charleville roversorganisation: st catherine’sorganisation: glenlaraorganisation: kilmeenorganisation: macroomorganisation: lismireorganisation: gleannorganisation: laoiorganisation: crosshavenorganisation: bere islandorganisation: shcorganisation: páirc uí rinnorganisation: cloughduvorganisation: jbhcorganisation: rathpeaconorganisation: ballinloughorganisation: kilbrittainorganisation: killavullenorganisation: ballinacurraorganisation: gabriel rangersorganisation: kilmichaelorganisation: coachfordorganisation: ivelearyorganisation: castlemagnerorganisation: clondrohidorganisation: rathcormacorganisation: kilmacabeaorganisation: douglasorganisation: valley roversorganisation: aghadaorganisation: ovensorganisation: o’donovan rossaorganisation: rosscarberyorganisation: bantry bluesorganisation: newmarketorganisation: ballinoraorganisation: kiskeamorganisation: naomh abanorganisation: clyda roversorganisation: dromtariffeorganisation: ballingearyorganisation: st nicholasorganisation: castlehavenorganisation: bandonorganisation: dohenysorganisation: ballygarvanorganisation: st vincent’sorganisation: glenvilleorganisation: malloworganisation: ballyhoolyorganisation: martraorganisation: kildorreryorganisation: adrigoleorganisation: inchigeelaorganisation: castletownbereorganisation: glanmireorganisation: ballydesmondorganisation: kinsaleorganisation: aghabullogueorganisation: éire ógorganisation: riverstown
Sport Newsletter

Latest news from the world of sport, along with the best in opinion from our outstanding team of sports writers

Sign up