GAA Fixtures

GAA Fixtures

AIB Club Championships

SATURDAY

Leinster (2pm unless stated).

IHC semi-final: Ballinakill (Laois) v Kiltale (Meath), Portlaoise.

JHC quarter-finals: Shamrocks (Offaly) v Carlow Town (Carlow), Tullamore; Crossabeg Ballymurn (Wexford) v Moorefield (Kildare), St Patricks Park, Enniscorthy.

JFC quarter-final: Straffan (Kildare) v Thomastown (Kilkenny), Newbridge.

SUNDAY

Connacht (2pm unless stated)

Connacht SFC semi-final: Corofin (Galway) v Aughawillan (Leitrim), Páirc Seán Mac Diarmada (J Henry, Mayo).

Connacht SFC semi-final: Ballintubber (Mayo) v St Brigid's (Roscommon), Elverys MacHale Park (R McBrien, Leitrim).

Connacht IHC final: Cappataggle/Ahascragh Fohenagh (Galway) v Ballyhaunis (Mayo), Athleague.

Connacht JHC final: Annaghdown (Galway) v Calry/St Joseph's (Sligo), venue TBC.

Leinster (2pm unless stated).

SFC quarter-final: Rhode (Offaly) v O Mahonys (Meath), Tullamore.

SFC quarter-final: Rathnew (Wicklow) v Moorefield (Kildare), Aughrim.

SFC quarter-final: Portlaoise (Laois) v St. Vincents (Dublin), Portlaoise, 2.30pm.

SFC quarter-final: Garrycastle (Westmeath v Emmet Og Killoe (Longford), Mullingar.

JFC quarter-finals: Courtwood (Laois) v Cortown (Meath), Portlaoise, 12.45pm; Oliver Plunketts (Louth) v Moate All Whites (Westmeath), Drogheda; Ballon (Carlow) v Daingean (Offaly), Dr Cullen Park , 2.30pm. .

JHC quarter-final: St. Brigid’s (Westmeath) v Knockbridge (Louth), Rochfortbridge.

Munster (2pm unless stated)

SHC semi-final: Kilmallock (Limerick) v Sarsfields (Cork), Fitzgerald Park, Kilmallock, (F Horgan, Tipperary).

SHC semi-final: Cratloe (Clare) v Thurles Sarsfields (Tipperary), Cusack Park, Ennis, (C McAllister, Cork)

IHC semi-final: Lixnaw (Kerry) v Bruff (Limerick), Austin Stack Park, Tralee, (P Foley, Waterford).

IHC semi-final: Feakle (Clare) v Cappoquin (Waterford), Sixmilebridge, (N Wall, Cork).

JFC quarter-final: Millstreet (Cork) v Naomh Eoin (Clare), Mallow, 2.30pm, (S Lonergan, Tipperary).

JFC quarter-final: Glin (Limerick) v Inane Rovers (Tipperary), Glin, (A Kissane, Waterford).

Ulster (2.30pm unless stated)

SFC quarter-final: St Eunan’s (Donegal) v Roslea (Fermanagh), Letterkenny, (R Barry, Down).

SFC quarter-final: Slaughtneil (Derry) v Cavan Gaels (Cavan), Owenbeg, (M McNally, Monaghan).

IFC quarter-final: Castledawson (Derry) v Cloughaneely / Buncrana (Donegal), Owenbeg, 12.45pm, (N Cullen, Fermanagh).


Lifestyle

John’s chairs will last a lifetime, but he is also passing on his knowledge to a new generation, writes Ellie O’Byrne.Made in Munster: The ancient art of súgán-making is woven into Irish family history

More From The Irish Examiner